×
Bota, Gusht 2010
  Drejtuesi i Qendrës së teknologjive politike në Moskë, profesor Boris Makarenko në
  Fati i vajzave nga Rusia, të cilat u birësuan prej bashkëshortëve amerikanë Edelvina dhe Stiven Leshinski, është marrë nën kontroll të veçantë nga ana e MPJ dhe Prokurorisë së Përgjithshme të Federatës Ruse.
Më 30 gusht mbushen plot 15 vjet që nga momenti i fillimit të bombardimeve masive prej
  Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) mund të mbetet pa këshillin e vet drejtues. Situata "qorrsokak" u krijua për shkak të skandalit që plasi midis SHBA dhe Evropës në lidhje me rrugët e reformimit të këtij instituti financiar.
  2 vjet më parë ndodhi një ngjarje që ndryshoi jo vetëm hartën politike të botës, por dhe raportin e forcave në arenën ndërkombëtare.
  Plani i veprimeve në kuadrin e bashkëpunimit ekonomik deri në vitin 2013 u nënshkrua nga Rusia dhe Zvicra.
  Në ekranët e gjerë në mbarë botën po lançohet shfaqja e serisë së filmave vizatimorë me titull "99".
  2 vjet më parë, më 26 gusht të 2008, Moska njohu pavarësinë e Osetisë së Jugut dhe Abkhazisë. Presidenti rus Dimitri Medvediev e bëri publik këtë vendim plot 2 javë pas përfundimit të luftimeve në Osetinë e Jugut.
  Rusia i dorëzoi Polonisë serinë e radhës të dokumentacionit që ka të bëjë me hetimin e aviakatastrofës nën Smolensk, në të cilën gjeti vdekjen edhe Presidenti i Polonisë Lech Kaczynski.
  Viktor But nuk do të ekstradohet nga Tajlanda në SHBA. Siç deklaroi në intervist
  Problemet në tregun amerikan të pronës u hapën punë dhe i
  2 vjet më parë ndodhi një ngjarje e cila ndryshoi hartën politike të botës. Rusia njohu pavarësinë e Abkhazisë dhe Osetisë së Jugut.
  Në shtator në qytetin e moçëm rus Jarosllavël do të fillojë punën e vet Forumi politik botëror "Shteti modern. Standartet e demokracisë dhe kriteret e efikasitetit".
  Synimi i bërë publik nga "Bashkimi i komuniteteve të krahinës autonome
  Presidenti i Afganistanit Hamid Karzai i bëri thirrje SHBA për të ndaluar financimin e firmave private të sigurimit që veprojnë në territorin e tij. Sipas mendimit të Kryetarit të shtetit afgan, firmat private të sigurimit luajnë një rol jashtëzakonisht destruktiv.
  Rusia do të garantojë sigurinë në Kaukaz - si atë ushtarake, ashtu dhe energjetike. Nënshkrimi i 5 dokumenteve mbi bashkëpunimin u bënë rezultat i vizitës zyrtare të Presidentit të Rusisë në Armeni.
  "Dislokimi i forcave policore të OSBE-së në jug të Kirgistanit është i barazvlefshëm me përsëritjen në luginën Ferganskaja të "përvojës kosovare" - deklaroi Kryetari i bashkisë së qytetit Osh Melis Mirzakmatov.
  Nënreparti i fundit luftarak i SHBA u largua nga Iraku. Me kalimin e 7 viteve pas
  Komisioni Evropian mbështeti zyrtarisht aplikimin e Kosovës për hyrjen në Bankën Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim.
  Zbuluesi i shërbimit sekret rumun Gabriel Grecu, i cili punonte nën vellon diplomatike të Ambasadës së Rumanisë në Moskë, u dëbua nga vendi.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Gusht 2010
Kalendari i ngjarjeve
Gusht 2010
1
7
8
14
15
21
22
28
29