×
Bota, Maj 2010
  Forcat e armatosura të Izraelit sulmuan anijen me ndihma humanitare, që po përpiqej të çante bllokadën në Rripin e Gazës. Sipas disa të dhënave, ka viktuima dhe të plagosur. Tani ushtarakët e Izraelit kanë ankoruar disa anije në portin Ashdod.
Në kryeqytetin norvegjez të dielën përfundoi maratona e këngës "Eurovizion-2010". Në këtë konkurs triumfoi Lena Meyer-Landrut (Gjermani).  Ajo siguroi 246 vota. Në vendin e dytë doli Manga (Turqi).
  Lufta kundër trafikut të drogës është çelësi i stabilizimit në Afagnistan.
Samiti dyditor Rusi-BE do të zhvillohet në fillim të javës tjetër në Rostov mbi lumin Don.
  Rusia dhe Bashkimi Europian (BE) vendosën përpara vetes detyrën ambicioze-formimin e hap
  Organizata Ndërkombëtare e mbrojtjes së të drejtave të njeriut Amnesty International
Planin e vet personal antikrizë e propozoi Presidenti i Këshillit të Europës Herman van Rompei, për të cilin njoftoi të martën botimi "Financial Times Deutschland".
  Ndërhyrja urgjente e shteteve në çështjet e një prej bankave më
  Në Afganistan mund të luftohet kundër lëndëve narkotike vetë
Ndërkohë që ujërat po vërshojnë drejt Varshavë
  Agjencia ndërkombëtare analitike njofton për rënien rekord të nxjerrjes së gazit-vitin e kaluar ajo u shkurtua pothuajse me 3.5%. Ky është rezultati më i keq i marrë gjatë disa dhjetra viteve të fundit.
  "Në qoftë se ne do të fitojmë në Oslo, unë do
Të dielën që kaloi në Republikën kaukaziane të vetëshpallur Nagorni Krabah, e cila tashmë më shumë se 20 vjet gëzon pavarësi nga Azerbajxhani, u zhvilluan zgjedhjet parlamentare.
Më 24 maj në Sopotin polak po zhvillohet një takim joformal i krerëve të MPJ të BE dhe vendeve pjesëmarrëse të programit të BE "Partneriteti Lindor".
  Sipas fjalëve të admiralit James Stavridis, Kryekomandantit suprem të forcave të bashkuara t
  Parlamenti europian mbështeti konkluzionet e komisionit të Bashkimit Europian me në krye Heidi Tagliavinin, i cili u morr me hetimin e rrethanave të shpërthimit të konfliktit rreth Osetisë së Jugut në gusht të vitit 2008.
  Më 21 maj në Bruksel u hap Konferenca Ndërkombëtare "Dialogu energjetik:Rusi-BE. Aspekti i gazit". Duhet thënë, se kjo tashmë është konferenca e pestë e radhës, e cila zhvillohet me iniciativë të Shoqërisë Ruse të Gazit.
  Nesër, më 21 maj, në Berlin do të zhvillohet Konferenca e V-të Ndërkombëtare "Dialogu energjetik Rusi-BE: aspekti i gazit".
  Negociatat për marrëveshjen e re bazë mbi partneritetin dhe bashkëpunimin midis Rusisë dhe BE po zhvillohen me ritme të mira, progresi në to është evident.
Për arritjen e stabilitetit në Afganistan një rëndësi vendimtare kanë
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2010
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2010
10
15
16
22
23
29