×
Video

Kamera e survejimit në një nga baret më të vjetër britanikë Ye Olde Man and Scythe ka fiksuar dukjen e një fantazme në lokalin në fjalë.

Gjatë zhvillimit të Olimpiadës Dimërore qytetin Soçi do ta vizitojnë më shumë se 400.000 turistë. Me qëllim që mysafirët e Olimpiadës të mos mbeten të uritur, në qytet janë hapur më shumë se një mijë pika ushqimore. Se me çfarë i ushqejnë pjesëmarrësit dhe mysafirët e Lojrave Olimpike në Soçi, tregon korrespondenti i Radiokompanisë "Zëri i Rusisë".

Protestat anti-qeveritare janë duke fituar vrull në të gjithë Ukrainën, njoftojnë mediat ukrainase. Protestuesit kanë zaptuar tashmë ndërtesat e administratave shtetërore në 8 regjione: atë të Kievit, Zhitomirskaja, Hmelnickaja, Rovenskaja, Ternopolskaja, Çernovickaja, Ivano-Frankovskaja dhe Lvovskaja.

Në qendër të kryeqytetit ukrainas po vazhdojnë përleshjet mes njësive të forcave speciale të sigurisë "Berkut" dhe anëtarëve të grupeve radikale rinore. Shumë të rinj të përfshirë në trazira janë aktivistë të organizatave nacionaliste të krahut ekstrem.

Ish-oficeri i zbulimit amerikan, Edward Snowden, e la të dashurën e tij kërcimtare striptize, Lindsay Mills, "në mëshirë të fatit", njoftojnë mediat duke cituar një deklaratë të bërë nga babai i vajzës, Jonathan Mills.

Alarmi në tokë dhe në ajër u shpall në aeroportin e qytetit gjerman Bremen për shkak të UFO-s (diskut fluturues).

Artisti rus i figurinave në miniaturë Anatoli Konenko nga qyteti i Omsk (Siberi) ka gdhendur figurinën e një kali me përmasa 3 milimetra nga një kokërr tërshëre.

Një sulm i ri terrorist u krye sot në Vollgograd. Herët në mëngjes u hodh në erë një trolebus urban. Sipas njoftimeve të autoriteteve rajonale, katërmbëdhjetë persona u vranë dhe tridhjetë të tjerë janë plagosur, në mesin e tyre edhe një fëmijë 1-vjeçar. Sipas vlerësimeve paraprake, fuqia e mjetit shpërthyes ka qenë më e lartë se ajo e një dite më parë në stacionin hekurudhor të po këtij qyteti.

Rover-i i parë në 37 vjet, që arriti në sipërfaqen e satelitit natyror të Tokës, filloi të transmetojë imazhe nga sipërfaqja hënore.

Ushtarët e forcave speciale policore "Berkut" dhe trupave të Ministrisë së Punëve të Brendshme morrën kontrollin mbi një pjesë të zonës së barrikadave të "EvroMajdanit" në Sheshin e Pavarësisë.

Emiratet e Bashkuara Arabe në shkurt të vitit 2014 do të sjellin për testime në Rusi aparatin fluturues pa pilot "United 40".

Si rezultat i stuhisë, e cila solli një mot të ftohtë në jugperëndim të Shteteve të Bashkuara, humbën jetën 13 persona.

Në Riga (kryeqyteti i Letonisë) në një dyqan ushqimor u shemb çatia. Si rezultat i këtij incidenti gjetën vdekjen të paktën dy persona, ka të plagosur, por numri i saktë i tyre është ende i panjohur. Sipërfaqja e shembjes është rreth 500 metra katrore.

Së paku nëntë vetë gjetën vdekjen si rezultat i stuhisë së tërbuar dhe përmbytjes në ishullin e Sardenjës, deklarojnë autoritetet lokale.

Të paktën dy raketa u lëshuan në drejtim të kryeqytetit libanez Bejrut, njëra prej tyre goditi Ambasadën iraniane, njofton një burim në Shërbimin e Sigurisë të vendit.

Pjesëmarrësit e "Marshimit të Pavarësisë", të organizuar nga nacionalistët polakë dhe organizatat ekstreme të krahut të djathtë në Varshavë, i vunë zjarrin një kabine të policisë dhe kontejnerit të mbeturinave pranë Ambasadës së Federatës Ruse, e cila u ndodh në rrugën e marshimit.

Tajfuni tropikal "Haiyang", që mori jetët e më shumë se 10.000 banorëve të Filipineve, përfshiu brigjet e Vjetnamit.

Një objekt fluturues i paidentifikuar, i ngjashëm me një meteorit apo një top zjarri, fluturoi në qiellin e natës duke u gdhirë 7 nëntori mbi shtetet perëndimore amerikane.

Treni i parë dykatësh në historinë e hekurudhave ruse u nis sot në mëngjes nga Moska për në Soçi.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31