×
Shkenca dhe teknologjitë Qershor 2013
NASA nxorri me sukses në orbitë teleskopin e ri IRIS, me ndihmën e të cilit shkencëtarët do të mund të studiojnë ato zona të Diellit, për të cilat janë kryer shumë pak studime.
Ekuipazhi i anijes kozmike kineze "Shenzhou-10" u kthye me sukses në Tokë pas një që
Anija kozmike kineze e pilotuar "Shenzhou-10" realizoi një shkëputje të suksesshme nga moduli i ndodhur në orbitë “Tiangong-1".
Rusët e ekuipazhit të Stacionit Kozmik Ndërkombëtar (SKN) 36/37 - inxhinierët Fjodor Jurçihin dhe Aleksandër Misurkin - përfunduan me sukses daljen e planifikuar në kozmos të hapur.
Inxhinierët e bordit Fjodor Jurçihin dhe Aleksandër Misurkin nga ekuipazhi i Stacionit Kozmik
Shkencëtarët japonezë janë duke planifikuar transplantin e organeve të kafshëve tek të sëmurët. Këshilli për politikën shkencore dhe teknologjike i qeverisë së Japonisë i rekomandoi ministrave të lejojnë zhvillimin e një studimi në shkallë të plotë në këtë fushë. Kjo do të thotë se në të ardhmen dhuruesit më të kërkuar për dhurimin e organeve mund të jenë, për shembull, derrat, të cilët anatomikisht dhe gjenetikisht janë një nga speciet më të afërta me njeriun.
Rusët e ekuipazhit të Stacionit Kozmik Ndërkombëtar (SKN) 36/37 - inxhinierët
Wang Yaping - qytetarja e dytë nga Kina në hapësirën kozmike - zhvilloi në
NASA ka përzgjedhur 8 qytetarë amerikanë, të cilët do të nisen
Modeli i ri i anijes së pilotuar kozmike do të prezantohet në Sallonin ndërkomb
Rusia do të forcojë kapacitetet e veta në sektorin e kozmonautikës, duke përfshirë edhe aspektin e zhvillimeve shkencore, deklaroi sot Presidenti rus Vladimir Putin gjatë një takimi kushtuar 50-vjetorit të fluturimit në kozmos të gruas së parë kozmonaute, Valentina Tereshkova.
Mjekët kanadezë kanë krijuar një model matematik të veçantë q
3 anëtarët e ekuipazhit të anijes së pilotuar kozmike kineze "Shenzhou-10", pas ankorimit të suksesshëm të kryer në mënyrë automatike, hynë në modulin laboratorik "Tiangong-1", njoftoi Qendra e monitorimit të fluturimeve kozmike e Pekinit.
Anija e pilotuar kozmike kineze "Shenzhou-10" arriti të ankorohej me sukses me modulin e ndodhur në orbitë "Tiangong-1". Më 11 qershor nga kozmodromi Jiuquan, në shkretëtirën Gobi, me ndihmën e raketëmbajtëses "Chang Zheng-2F" startoi anija kozmike "Shenzhou-10".
"Përroskat" enigmatike në shpatet e dunave të Marsit, të zbuluara më parë
Për sjelljen në Tokë të mostrave të dheut nga Marsi apo nga satelitët e tij në fillim të viteve 2020 ka filluar të mendojë seriozisht jo vetëm Agjencia Federale Kozmike e Rusisë “Roskozmos”, por edhe Agjencia Hapësinore Evropiane (European Space Agency, ESA) si dhe NASA.
Sot në Kinë nga kozmodromi Jiuquan në veriperëndim të vendit u lëshua anija e pilotuar kozmike "Shenzhou-10" me tre astronautë në bord. Reportazhi mbi startin e anijes kozmike u transmetua drejtpërsëdrejti nga kanali televiziv qendror kinez.
Kreu i Agjencisë Federale Kozmike të Rusisë, Vladimir Popovkin, deklaroi ditën e martë se misioni shkencor "Phobos-Grunt" mund të ripërtërihet në vitet 2022-2025.
Gjatë fluturimit të anijes së pilotuar kozmike "Shenzhou-10" astronautja Wang Yaping do të zhvillojë
Lëshimi i anijes së pilotuar kozmike kineze "Shenzhou-10" do të realizohet të martën në mbrëmje. Starti i anijes planifikohet më 17:38 sipas kohës lokale (09.38 GMT) nga kozmodromi Jiuquan në veriperëndim të vendit.
Anija kozmike automatike e mallrave ATV-4 "Albert Einstein" startoi sot nga kozmodromi Kourou në Guinea Franceze. Siç njoftuan në Agjencinë Hapësinore Evropiane, ndarja e "kamionit" nga raketëmbajtësja ndodhi në përputhje me grafikun e planifikuar.
Roboti eksplorues i Marsit “Curiosity” po zhvendoset drejt objektivit kryesor të misionit të tij në Planetin e Kuq - në të ardhmen e afërt roboti eksplorues do të drejtohet për në malin Sharp, i cili ndodhet rreth 8 km larg nga zona e uljes së tij.
Puna e reaktorit bërthamor të Koresë së Veriut në Yongbyon mund të rifillojë pas 1-2 muajsh. Në një përfundim të tillë arritën ekspertët e SHBA-së në bazë të analizës së imazheve satelitore.
Ngrica e përjetshme u bëri një surprizë të mrekullueshme shkencëtarëve. Për herë të parë për 112 vjet është gjetur një kufomë e ruajtur për mrekulli, sipas supozimeve, e një mamuthi femër. Në bazë të gjendjes së dhëmbëve shkencëtarët kanë përcaktuar se mamuthi ka jetuar nga 50 deri 60 vjet.
Në mes të qershorit Kina do të kryejë lëshimin e anijes së pilotuar kozmike "Shenzhou-10". Vetë anija kozmike dhe raketëmbajtësja e saj tashmë janë transportuar në pistën e startimit të kozmodromit që ndodhet në veriperëndim të vendit.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
5
7
8
9
15
16
17
19
21
22
23
27
29
30