×
Shkenca dhe teknologjitë Mars 2013
Ekuipazhi i anijes kozmike "Soyuz TMA-08" (russ. "Союз ТМА-08М") të premten hyri në Stacionin Kozmik Ndërkombëtar (SKN) rreth 2 orë pas ankorimit me të, njoftoi Qendra e Drejtimit të Fluturimeve.
Raketëmbajtëset e modelit "Proton-M" do të nxirren jashtë përdorimit pasi projekti
Anija kozmike amerikane e mallrave “Dragon SpaceX” do të kthehet sot në Tokë. Kapsula
Shkencëtari rus Aleksandër Poliakov u nderua me çmim për arritjet në fushën e fizikës fundamentale.
Raketëmbajtësja "Atlas-5" me satelitin ushtarak amerikan "GEO 2" në bord u lëshua me sukses nga baza e Forcave Ushtarake Detare amerikane në kepin Canaveral në Florida, thuhet në njoftim e publikuar nga faqja e Internetit Space Flight Now.
Specialistët e elektrostacionit atomik "Fukushima-1" rilansuan sot punën e sistemit të qarkullimit t
Kthimi nga Stacioni Kozmik Ndërkombëtar (SKN) i anijes së pilotuar kozmike “Sojuz” do të shtyhet një ditë për shkak të kushteve të pafavorshme të motit, njoftuan në Qendrën e përgatitjes së kozmonautëve me emrin Gagarin.
Fizikanët që punojnë në Large Hadron Collider (LHC - përshpejtuesi i madh
Meteoriti i Çeljabinskut dikur është shkëputur nga një asteroid relativisht i madh
Në Stacionin Kozmik Ndërkombëtar (SKN) është drejt përfundimit puna e
Arritja e re sensacionale në mjekësi do të ndihmojë për të shpëtuar miliona jetë njerëzish. Shkencëtari rus Konstantin Aglladze ndihmoi biologët japonezë për të krijuar për herë të parë nga qelizat burimore (staminale) indet e një zemre të gjallë njerëzore.
Shkencëtarët e NASA-s konfirmojnë se duke depërtuar në thellësi
Roboti eksplorues i Marsit “Curiosity” i NASA-s u nxorr nga regjimi "sleep mode" dhe po vazhdon të punojë tani në regjim normal, u njoftua në microblog-un zyrtar të aparatit në Twitter.
Fatsjellësi i misionit të ri në Stacionin Kozmik Ndërkombëtar, i cili
Korporata e Bashkuar e Prodhimit të Aeroplanëve e Rusisë ia hyri punës për konstruktimin e aeroplanit të fluturimeve në distanca të largëta me korpus të gjerë për pasagjerë, njoftojnë mediat ruse. Ky është projekti i parë kaq ambicioz që nga koha e ekzistencës së Bashkimit Sovjetik (BRSS).
Sipas të dhënave të Agjencisë aerokozmike amerikane, plazma e tejnxehur, e cila pë
Në Japoni filluan testimet e para klinike zyrtare në botë të ekzoskeletit robotik, i cili
mjekësia, Japonia, prova klinike
Mundësitë e antibiotikëve kanë shterruar: bakteriet po bëhen gjithnjë e më rezistente, ndërsa metodat e zakonshme të trajtimit mjekësor gjithnjë e më pak efektive. Shkencëtarët deklarojnë se në qoftë se nuk do të zhvillohen medikamente të reja, mund të ndodhë një katastrofë e vërtetë globale.
Asteroidi 2013 ET me përmasa rreth 100 metra - domethënë sa një ndë
Mjekët rusë nga qyteti i Novosibirskut kanë kryer një operacion me të vërtetë unikal në sy. Vetëm se pacienti i tyre nuk ishte njeri, por një majmun i gjelbër. Veterinerët arritën t’i kthejnë shikimin kafshës gati të verbër.
Rezervat e heliumit të lëngshëm, të nevojshme për ftohjen e matric
Në vitin 2014 Sistemi ynë diellor mund të humbasë planetin Mars. Në çdo rast, në atë formë me të cilën jemi mësuar ta shikojmë atë të gjithë ne. Sipas llogaritjeve të shkencëtarëve, në mes të vjeshtës planeti mund të përplaset me kometën S/2013 A1 me diametër prej 50 kilometra. Kjo mund të çojë në pasoja krejtësisht të papritura.
Grupimi orbital i sistemit satilor rus të navigacionit GLONASS është vendosur tashmë në v
Sipas të dhënave të NASA-s, tani aparati është kaluar në të ashtuquajturin regjim i sigurt ose në gjendje pushimi. Programuesit gradualisht po riaktivizojnë punën e kompjuterit të tij kryesor.
Shkencëtarët në SHBA njoftojnë se ata arrritën të shërojnë një bebe të vogël, të lindur me virusin HIV nëpërmjet terapisë standarte të medikamenteve, të aplikuar për trajtimin e foshnjave.
Shkencëtarët e Moskës dhe Novosibirskut përfunduan analizën e par
Anija kozmike e transportit “Dragon”, fluturimi i dytë i së cilës ësht
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2013
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2013
2
3
9
10
12
16
17
18
22
23
24
25
30
31