×
Shkenca dhe teknologjitë 2013

Tre aparate kozmike të destinacionit ushtarak, të cilët u lëshuan të mërkurën nga kozmodromi "Plesetsk" me ndihmën e raketëmbajtëses "Rokot" dhe bllokut përforcues të vrullit "Briz-KM", u nxorrën në orbitën e synuar, njoftoi Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes të Federatës Ruse për Trupat e mbrojtjes ajroro-kozmike, Koloneli Dimitri Zenin.

Shkencëtarët amerikanë kanë zbuluar nën mbulesën e trashë të akullt të Groenlandës një rezervuar gjigand uji të ëmbël.

Shkencëtarët nga Universiteti Shtetëror i Pensilvanisë (SHBA) propozuan kufij të rinj të zonës së banueshme për planete të tipit të Tokës. Duke u bazuar në koeficientët e saktësuar të gllabërimit të molekulave të ujit dhe dioksidit të karbonit, ata arritën në përfundimin se planetet potencialisht "të banueshme" duhen kërkuar larg nga yjet dhe jo siç mendohej më parë.

Rover-i i parë në 37 vjet, që arriti në sipërfaqen e satelitit natyror të Tokës, filloi të transmetojë imazhe nga sipërfaqja hënore.

Kometa ISON (C/2012 S1), të cilën e pagëzuan me emrin "Kometa e shekullit", në konferencën e Bashkimit amerikan të Gjeofizikës u deklarua zyrtarisht e vdekur. Ajo nuk mundi t’i mbijetojë dot takimit me Diellin.

Shkencëtarët amerikanë kanë prezantuar raportin e parë të hollësishëm mbi rrezatimin në sipërfaqen e Marsit. Ai bazohet në të dhënat e mbledhura nga detektori i vlerësimit të rrezatimit, i cili është instaluar në Mars Rover "Curiosity", për 300 ditët e para të misionit.

Në dy vitet e ardhshme në Rusi do të zhvillohet një avion principialisht i ri me motor të lehtë, tregoi Ministri i Tregtisë dhe Industrisë Denis Manturov. Për këtë qëllim janë akorduar tashmë 39 milionë $.

Në Siberinë Lindore, në qendrën e banuar Listvjanka, pranë liqenit të Bajkalit modernizuan teleskopin me vakuum - më i madhi në të gjithë kontinentin euroaziatik. Analogu i tij më i afërt ndodhet vetëm në Amerikën e Veriut.

Shkencëtarët gjermanë nga Universiteti i Bonit shpikën një medikament kundër pabesisë së mashkujve.

Kryeministrit të Rusisë, Dimitri Medvediev, i paraqitën smartphone e parë rus të prodhuar nga korporata shtetërore "Rosteh".

Aparati kozmik "Chang'e-3", në bordin e të cilit ndodhet roboti eksplorues i Hënës (moonwalker, rover) "Yutu" (ndryshe "Jade Rabbit buggy"), startoi nga kozmodromi "Xichang" (Xichang Satellite Launch Centre). Në mes të dhjetorit roboti eksplorues i Hënës duhet të aterohet në sipërfaqen e satelitit natyral të Tokës, të marrë mostrat e dheut hënor dhe të kryejë eksplorimin e mineraleve të dobishme atje. Dërgimi i astronautit kinez në Hënë mund të ndodhë pas vitit 2020.

Kina lëshoi robotin e saj të parë eksplorues të Hënës. Misioni "Chang'e-3" u nis drejt Hënës natën në të gdhirë të së hënës.

Kometa ISON, e cila u zbulua një vit më parë nga astronomi rus Artiom Noviçonok dhe kolegu i tij nga Bjellorusia Vitali Nevskij, nuk e përballoi dot afrimin me Diellin dhe u shndërrua në pluhur.

Vendet me industri të përparuar kozmike po demonstrojnë sukseset e veta në eksplorimin e hapësirës rreth orbitës së Tokës. Por për të avancuar më tej në këtë lëmë shtetet e sipërpërmendura duhet të bashkojnë përpjekjet.

Kometa ISON, e cila lëviz me një shpejtësi prej rreth 130 kilometra në orë në drejtim të Diellit, po shpërbëhet gjatë fluturimit, njofton NASA.

Ekspertët e Institutit të Gjeologjisë të Filialit të Uralit të Akademisë ruse të Shkencave gjetën ndryshk brenda fragmentit të meteoritit që ra në qarkun e Çeljabinskut më 15 shkurt të vitit 2013.

Anija kozmike e mallrave "Progress M-21M" startoi për në Stacionin Kozmik Ndërkombëtar (SKN) më 26 nëntor të vitit 2013 në orën 00:53 GMT.

Irani filloi kontrollin përfundimtar të të gjitha sistemeve të satelitit të ri "Tadbir" para lëshimit të tij në kozmos​​.

Shkencëtarët e NASA-s kanë zbuluar se polet magnetike të diellit do të ndryshojnë vendet gjatë 3 javëve të ardhshme.

Në vitin 1998 drejt orbitës u nis moduli i parë i Stacionit Kozmik Ndërkombëtar (SKN) - blloku rus "Zarja".

Ministri i Mbrojtjes i Iranit, Hossein Dehqan, prezantoi sot aparatin e ri strategjik fluturues pa pilot "Fotros" të Iranit.

Koncerni rus "Almaz-Antej" krijoi kompleksin më të ri të mbrojtjes kundërajrore për trupat tokësore me rreze të shkurtër veprimi "Tor-M2" me karakteristika të avancuara përkatësisht distancës së goditjes së objektivave dhe me municion të dyfishuar, njoftoi ditën e enjte Nënkryetari i kompanisë së zhvillimit tekniko-shkencor.

Njëzet e pesë vjet më parë, më 15 nëntor të vitit 1988, nga Kozmodromi "Bajkonur" startoi sistemin kozmik sovjetik i përdorimit shumëherësh ​​"Energia-Buran". Kozmoplani gjigand e kreu fluturimin e tij në regjim plotësisht automatik, çka më pas hyri si fakt në Librin e Rekordeve Guinness.

Një robot i telekomanduar në distancë zbuloi për herë të parë të çarat, nga të cilat rrjedh uji radioaktiv prej reaktorit të bllokut të parë të energjisë të centralit të dëmtuar bërthamor "Fukushima-1" në Japoni.

Kina mbajti negociata paraprake me Rusinë në lidhje me mundësinë e zhvillimit të përbashkët të motorëve të rinj për gjuajtësin kinez të brezit të ri "J-20".

Agjencia Hapësinore Amerikane - NASA - planifikon që deri në vitin 2017 të heqë dorë plotësisht nga shërbimet e ofruara prej Rusisë lidhur me dërgimin e astronautëve amerikanë në Stacionin Kozmik Ndërkombëtar (SKN).

Agjencia Federale Kozmike e Rusisë - "Roskozmos" - po ripërtërin grupin e satelitëve të sondimit të distancuar të Tokës. Deri në vitin 2015 është planifikuar të nxirret në orbitë minimalisht "kompleti" i nevojshëm i aparateve hidrometeorologjike si dhe të dislokohet sistemi "Arktiku" dhe "Obzor" ("Vështrim i përgjithshëm"). Kush dhe në ç’mënyrë do t’i përdorë të dhënat e tyre?

Koreja e Jugut ka si qëllim të nxjerrë në orbitën rreth Hënës një satelit të vetin dhe më pas të dërgojë në sipërfaqen e këtij trupi qiellor një robot të vogël eksplorues.

Prodhuesi finlandez "Jolla", i cili zhvillon smartphone të bazuar në sistemin operativ "Sailfish", nënshkroi një marrëveshje bashkëpunimi me kompaninë ruse Yandex.

Japonia dhe Turqia filluan negociatat mbi krijimin e një sipërmarrje të përbashkët për zhvillimin dhe prodhimin e motorëve të tankeve kryesorë luftarakë.

Rusia dhe Franca kanë ndërmend të merren me zhvillimin e përbashkët të pajisjeve luftarake të "ushtarit të së ardhmes" - "Warrior+".

Flota Ushtarake Detare (FUD) e Rusisë mund të marrë anijen e parë të ndërtuar në bazë të projektimit modular në vitet 2018-2020, deklaroi Kryekomandanti i FUD-it të Rusisë, Admirali Viktor Çirkov.

Aparti kozmik "Raduga-1M" është nxjerrë në orbitën e synuar, njoftoi zëdhënësi i Trupave të Mbrojtjes Ajroro-Kozmike të Rusisë.

Sonda indiane e Marsit "Mangalyan" e ngriti me sukses orbitën e saj në një lartësi prej 118.000 km mbi Tokë, duke kompensuar pasojat e difektit që ndodhi një ditë më parë gjatë procesit të radhës të rritjes së orbitës, njoftoi Organizata indiane e kërkimeve kozmike.

Kompania Apple po zhvillon një smartphone me ekran të lakuar të zmadhuar, njofton Agjencia Bloomberg me referim tek burimet e veta.

Sateliti i Agjencisë Hapësinore Europiane (ESA) GOCE hyri në atmosferën e Tokës dhe u dogj gjatë afrimit me sipërfaqen e planetit Tokë.

Raketa balistike ndërkontinentale ruse "Bullava" e paraqiti mjaft mirë veten gjatë testeve, deklaroi Sergei Suhanov - Shefi i byrosë së projektimeve "Rubin", e cila është përgjegjëse për krijimin e nëndetëseve bërthamore.

Kapsula e shkëputur nga anija kozmike "Soyuz", me kozmonautin rus Fjodor Jurçihin dhe astronautët Karen Nyberg dhe Luca Parmitano në bord, u ul me sukses në Kazakistan.

Shkencëtarëve rusë iu dha Çmimi ndërkombëtar Galien (The Prix Galien) - ekuivalent i Çmimit Nobel në fushën e Biofarmaceutikës. Ata zhvilluan të ashtuquajturin "nanotransportues", i cili mundëson dërgimin qëllimsynues të medikamentit në një pjesë të caktuar të qelizës së prekur.

Në shtetin amerikan Utah paleontologët kanë zbuluar një lloj të panjohur më parë të dinozaurit Lythronax Argestes, i cili është paraardhësi i Tyrannosaurus Rex - grabitqarit të egër që ka jetuar 70 milionë vjet më parë.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2013
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2013
2
3
9
10
12
16
17
18
22
23
24
25
30
31