×
Shkenca dhe teknologjitë Janar 2012
Italianët filluan të financojnë ndërtimin e reaktorit termobërthamor në Rusi pa pritur nënshkrimin e marrëveshjes ndërqeveritare.
Agjencia Federale Kozmike e Rusisë “Roskozmos” do të shtyjë për një
Në vitin 2012 në Rusi do të krijohen dy raketa nga më të fundit
Si versioni më i mundshëm i incidentit që ndodhi me stacionin ndërplanetar rus
Në bazën e Forcave Ushtarake Ajrore të Shteteve të Bashkuara Vandenberg (Kaliforni) të
Komiteti për eksplorimin e hapësirës kozmike i Japonisë ka vendosur të
Një komision ndërinstitucional nxorri kokluzionet mbi shkaqet që çuan në avarinë e
Anija kozmike ruse e mallrave “Progress M-14M” startoi më 25 janar në 23:06:40 sekonda sipas orës së Moskës (GTM) nga kozmodromi “Bajkonur” drejt Stacionit Kozmik Ndërkombëtar (SKN).
Satelitët shkencorë të NASA-s kanë regjistruar më 22 janar një shpërthim të fuqishëm në Diell, i cili u shoqërua me hedhje të masës koronare.
Shkencëtarët britanikë kanë arritur të krijojnë një lloj sapuni me veti magnetike, risi kjo që mund të çojë në prodhimin e një serie të tërë detergjentesh më pak agresive ndaj mjedisit.
Prodhuesja më e madhe japoneze e elektronikës “Hitachi” deklaroi mbi ndërprerjen e prodhimit të televizorëve për shkak të rënies së theksuar të blerjes së tyre.
Anija ruse e transportimit të mallrave “Progress M-13M” natën e pritshme do të
Astronomët kanë zbuluar një galaktikë xhuxhe në një distancë prej 7 miliardë vite dritë larg nga Toka. Masa e objektit e tejkalon vetëm 190 milionë herë masën e Diellit.
Shkencëtarët rusë do të ulen në Hënë, ku do të ngrihet shpejt një stacion vendbanimi.
Shtetet e Bashkuara lëshuan në kozmos satelitin WGS 4 për sigurimin e ndërlidhjes me aparatet fluturuese të papilotuara që përdoren në Lindjen e Mesme dhe në Azi.
Misioni i stacionit ndërplanetar rus “Phobos-Grunt” përfundoi, pa filluar ende. Aparati që u drejtua për në Mars nuk doli në orbitën e duhur.
Njoftimet e Ministrisë së Mbrojtjes të Rusisë se aparati kozmik “Phobos-Grunt” të
Fragmentet e stacionit ndërplanetar rus “Phobos-Grunt” ranë në Oqeanin Paqësor 1.250 kilometra në perëndim të ishullit Wellington (Kili), njoftoi Zëdhënësi i Trupave të Mbrojtjes Ajrore dhe Kozmike të Rusisë Kolonel Aleksei Zollotuhin.
Sipas vlerësimeve të ekspertëve rusë, stacioni ndërplanetar “Phobos-Grunt” do
Orbita e Stacionit Kozmik Ndërkombëtar (SKN) sot do të ngrihet në lidhje me
Microsoft dhe “Laboratori i Kasperski-t” kanë përgatitur një nga ujditë më të mëdha ndërkombëtare. Korporata transnacionale do të furnizojë kompaninë ruse me programet më të fundit Software.
Sistemi më i vogël diellor në Galaktikën tonë u zbulua nga shkenc
Fragmentet e “Phobos-Grunt” do të bien në Tokë në periudhën midis 14 dhe 16 janarit.
Që nga 1 janari i vitit 2012 të gjitha kompanitë ruse, të cilat janë të angazhuara me transportimin e pasagjerëve, obligohen të instalojnë në mjetet e transportit pajisjet e sistemit satelitor të navigacionit global rus GLONASS.
Fragmente të stacionit ndërplanetar “Phobos-Grunt” mund të fillojnë të bien q
Specialistët iranianë ia hynë punës për pasurimin e uraniumit në uzinën nëntokësore “Fordow”, njofton Agjencia “Reuters” me referim tek disa burime diplomatike.
Irani synon gjatë 3 viteve të ardhshme të krijojë në Antarktidë një bazë të përhershme kërkimoro-shkencore, njofton Agjencia INSA.
Kina nxorri me sukses në orbitë satelitin e destinuar për sondimin e telekomanduar në
Supozohet se në Tokë do të bien fragmente të stacionit ndërplanetar rus &ldquo
Në krahët e aeroplanëve Airbus A380, që janë avionët më të mëdhenj për pasagjerë në botë, po krijohen mikroplasaritje që nuk përbëjnë megjithatë kërcënim për sigurinë e tyre.
Në studimin e tyre të ri shkencëtarët britanikë arritën t
Rënia në Tokë e fragmenteve të aparatit kozmik “Phobos-Grunt”, të cilat nuk do të arrijnë të digjen në shtresat e dendura të atmosferës, pritet më 15 janar.
Kompania japoneze “Toshiba” ka projektuar një pajisje portative për trajtimin e ujit dhe tokës nga rrezatimi radioaktiv.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2012
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2012
1
2
3
5
7
8
10
14
15
18
19
21
22
25
28
29