×
Shkenca dhe teknologjitë Gusht 2011
Specialistët e Agjencisë Federale Kozmike të Rusisë “Roskozmos” morrën vendimin
Rusia po rifillon lëshimet e raketëmbajtëseve “Proton”. Ndalimi për realizimin e e tyre u vendos pas lëshimit të pasuksesshëm të satelitit të komunikimit “Express-AM4”. “Proton” startoi me këtë satelit nga kozmodromi Bajkonur (Kazakistan).
Lëshimi i ekspeditës së re për në Stacionin Kozmik Ndë
Partneret e programit të Stacionit Kozmik Ndërkombëtar - agjencitë hapësinore ruse, amerikane
Sot në Tajlandë pritet të hapet konkursi i teknologjive të larta “ROBOCON”. N
Në Republikën Altai (Siberi) rifilluan kërkimet e fragmenteve të anijes kozmike të mallrave “Progress M-12M”, të cilat u ndërprenë para se të erret.
Sipas të dhënave paraprake të ekspertëve, shkak i rënies së raketëmbajtëses “Sojuz” u bë disfunksionimi në punën e motorit të sistemit shtytës që çoi, si rezultat, në fikjen emergjente të tij.
Për herë të parë në historinë e shkencës hulumtuesit nga Japonia dhe SHBA arritën të fiksojnë momentin e “vdekjes” së yllit, i cili gllabërohet nga vrima e zezë kozmike.
Në Altai (në jug të Siberisë) në agim rifilloi kërkimi i fragmenteve
Lëshimi i radhës i raketës balistike ndërkontinentale ruse “Bulava&rdquo
Lëshimi i modulit të papilotuar kinez “Tiangong-1” do të realizohet në gjysm
Kontrata për furnizimin e më shumë se 100 avionëve të modelit &ldquo
Agjencia Federale Kozmike e Federatës Ruse ndaloi lëshimin e raketëmbajtëseve &ldquo
Anija transportuese kozmike ruse “Progress” sot do të shkëputet nga Stacioni Kozmik Ndërkombëtar (SKN). Ajo punoi plot 2 muaj në orbitë dhe tani po largohet prej saj duke marrë me vete mbeturinat e akumuluara në Stacion.
Qendra Kozmike Ndërkombëtare do të krijohet në qytezën shkencore ruse t
Modeli i destinuar për testim i aeroplanit gjuajtës rus të gjeneratës s
Në Rusi po përpunohet projekti i uljes së stacionit automatik ndërplanetar në asteroidin Apophis dhe instalimi i një radiofari (Radio Beacon) në sipërfaqen e tij.
Qendra e inovacioneve “Skolkovo” pranoi solemnisht në radhët e veta pjesëmarrë
Në qytetin periferik të Moskës - Zhukovsk, në Sallonin e X Ndërkombëtar të Aviacionit, është përfaqësuar mjaft gjerësisht aviacioni luftarak.
Në zonën veriore të Uraleve u gjetën eshtrat e një këlyshi mamuthi.
Kompania “Ilyushin Finance Co” dhe Korporata “Irkut” nënshkruan në Sallonin Ndërkombëtar të Aviacionit “MAKS-2011” kontratën për blerjen nga kjo e fundit të 28 aeroplanëve të avancuar rusë të modelit MS-21.
Sateliti më i ri rus i komunikimit “Express AM-4”, i cili u lëshua natën nga kozmodromi Bajkonur, u zhduk nga të gjitha sistemet e monitorimit pa dalë në orbitë. Me sa duket, ai u dogj pjesërisht në atmosferë dhe ra në oqean.
Rusia përfundoi konsolidimin e industrisë së aviacionit dhe ka përcaktuar tashmë degën avia-kozmike si prioritet absolut strategjik në zhvillimin e vet.
Një prej aeroplanëve L-39 të grupit të pilotazhit “Bletët Balltike&rdquo
Sateliti më i fuqishëm rus i komunikimit “Express”, i konstruktuar mbi bazë t
Më tepër se 200 kërkesa për pjesëmarrje në cluster
Në Sallonin Ndërkombëtar të Aviacionit “MAKS-2011”, i cili u hap më 16 gusht në qytetin periferik të Moskës - Zhukovski, është nënshkruar tashmë një numër impresionues kontratash.
Rusia lëshoi raketën e saj “Dnepër”, e cila nxorri në orbitë disa satelitë të huaj. Në Ministrinë e Mbrojtjes të Federatës Ruse njoftuan se lëshimi i raketës u realizua sot nga baza në zonën e Uraleve.
Pilotët rusë zhvilluan një master-klasë në qiellin mbi qytetin periferik moskovit Zhukovski n
Kina nxorri sot me sukses në orbitë satelitin e radhës kërkimoro-shkencor “Haiyang-2”. Siç njofton Agjencia informative Xinhua, aparati kozmik u lëshua nga kozmodromi Taiyuan me ndihmën e raketëmbajtëses Long March-4B.
Më 16 gusht në qytetin periferik të Moskës - Zhukovski u hap Salloni i X Ndërkombëtar i Aviacionit “MAKS-2011”. Ai premton të bëhet rekord sipas të gjithë treguesve.
Në centralin bërthamor japonez, që pësoi avari në mars të këtij viti “Fukushima-1,” pushoi së funksionuari impianti i pastrimit të ujit radioaktiv që ka përmbytur katet nëntokësore dhe sistemin e kullimit të centralit.
Aeroplani gjuajtës amerikan F-15E ndërmorri sot një fluturim trajnimi në aerodromin e qytetit Zhukovsk në periferitë e Moskës. Ai do të marrë pjesë në Sallonin Ndërkombëtar të Aviacionit “MAKS-2011” që pritet të hapet nesër atje.
Aty nga fundi i vitit rreth 25-30 kompani do të marrin statusin e pjesëmarrësve
Portofoli i porosive të korporatës ruse të prodhimit të aeroplanëve “MiG” i tejkaloi të 4 miliardë $. Për këtë deklaroi Drejtori i përgjithshëm i korporatës Sergei Korotkov.
Në aerodromin e qytetit periferik të Moskës - Zhukovsk u ul një nga aeroplanët më të mëdhenj për pasagjerë në botë Airbus A-380.
Kryeministri rus Vladimir Putin mori pjesë në inaugurimin e kompleksit të strukturave mbrojtëse të Shën Petersburgut. Ai e quajti përfundimin e ndërtimit të digës ngjarje historike.
Specialistët dhe vizitorët e Sallonit Ndërkombëtar të Aviacionit “MAKS-2011
Organizatorët e Sallonit të X Ndërkombëtar të Aviacionit, i cili do
Sonda ndërplanetare amerikane “Dawn” (“Agimi”) doli në orbitën e asteroidit Vesta. Kjo ngjarje u bë fillim i realizimit të programit të studimit të asteroidit, të llogaritur për gati një vit, njoftoi NASA.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Gusht 2011
Kalendari i ngjarjeve
Gusht 2011
6
7
13
14
20
21
27
28
31