×
Shkenca dhe teknologjitë Korrik 2011
Shkencëtarët rusë zbuluan misterin e Psoriasis. Kjo është një së
Në kuadër të punës për realizimin e programit të konstruktimit
Gjurmët e një komete të panjohur deri tani për astronomët, e
Sot në ujërat e Detit Barenc u realizua lëshimi i suksesshëm i
Ndaj mundësive për të shfrytëzuar sistemin satelitor rus të navigacionit (GLONASS) shfaqi një interes mjaft të gjallë Agjencia Hapësinore Britanike.
Automobili, i cili me një të shtypur butoni shndërrohet në aeroplan, është paraqitur në konferencën “Technology Entertainment Design” në Edinburg.
aeroplanët, automobilat, transformer
Anija transportuese kozmike amerikane “Atlantis” përfundoi fluturimin e vet të fundit. Sot, pas ekspeditës 13-ditore në Stacionin Kozmik Ndërkombëtar (SKN), ajo realizoi uljen në Kepin Canaveral.
Batiskafi kinez i thellësve të mëdha “Jiaolong” u zhyt sot në thellësinë 4027 metra në pjesën lindore të Oqeanit Paqësor.
India testoi me sukses raketën e vet të re balistike “Prahaar”, njoftoi Agjencia informative IANS. Testimet e saj u zhvilluan sot në poligonin e provave raketore në lindje të vendit. “Prahaar” është raketë e përpunimit indian.
20 korriku është një datë shumë e rëndësishme në historinë e eksplorimit të kozmosit.
Shuttle amerikan “Atlantis” për të fundit herë u shkëput nga Stacioni Kozmik Ndërkombëtar. Në Tokë ai planifikohet të mbërrijë më 21 korrik.
Anija shkencore ruse “Mikhail Somov” u nis sonte natën nga porti i Arkhangelsk-ut (në Detin e Bardhë) për në Arktik.
shkencëtarët, Arktiku, kreshta nënujore Lomonosov, përkatësi
Ekuipazhi i shuttle amerikan “Atlantis” i dha lamtumirën ekuipazhit të Stacionit Kozmik Ndë
Në ishujt Kurile të Lindjes së Largët të Federatës Ruse - Iturup, Urup dhe Simushir - do të instalohen sisteme të automatizuara të monitorimit të cunameve.
Njësia e astronautëve të National Aeronautics and Space Administration (NASA) do të shpërbëhet.
Nga kozmodromi Bajkonur startoi raketëmbajtësja “Zenit-2” me Observatorin e parë, pë
Ekspozita Ndërkombëtare Innoprom-2011 po zhvillohet për herë të dytë në Ekaterinburg (Ural).
Përfaqësuesi i një prej specieve të reja të gjitarëve u zbulua në një nga parqet kombëtare të shtetit brazilian Rio de Janeiro.
“Rrota fleksibël”, që lejon dyfishimin e shpejtësisë së trenave, avioni
Lëshimi i raketëmbajtëses ruse “Sojuz” me 6 satelitët amerikanë të komunikimit “Globalstar-2” në bord u shty për një kohë të pacaktuar.
Shkencëtarët rusë përpunuan një pajisje unikale për sistemet e pozicionimit global GLONASS dhe GPS.
Bashkësia astronomike ruse u ftua për t’u bashkuar me projektin më të madh të Observatorit Evropian Jugor (ESO) të vendosur në Kili.
Siç njoftuan në NASA, teleskopi kozmik “Hubble” zhvilloi studimin e vet shkencor të nj
Në Omsk (Siberi Perëndimore) u hap Ekspozita Ndërkombëtare e pajisjeve të teknologjive të larta dhe armëve. Prodhimet e veta i kanë paraqitur në të më tepër se 120 kompani ruse dhe të huaja.
Njësia e kozmonautëve rusë këtë vit do të plotësohet edhe me pesë veta. Përzgjedhja e radhës e pretendentëve për përfshirjen në këtë grup do të shpallet së shpejti.
Në Altai (jug i Siberisë Perëndimore) filloi punimet simpoziumi shkencor në të cilin marrin pjesë antropologë, arkeologë, paleontologë dhe paleogjenetikë të autoritetshëm nga e gjithë bota.
Në Atlantikun e Veriut me zhytjen në thellësinë 6 mijë kilometra e 270
batiskaf, Atlantiku i Veriut
Anija shkencore ruse “Akademik Fjodorov” doli nga porti norvegjez Hammerfest dhe filloi ekspeditën e re për studimin e shelfit të Arktikut.
Raketa “Bulava” do të vihet në prodhim seri, deklaroi Ministri i Mbrojtjes i Federatës Ruse Anatoli Serdiukov. “Bulava” fluturoi.
Në Sallonin e V Ndërkombëtar Ushtarako-Detar që u hap në Shën Petersburg Korporata ruse “Armatimet taktike raketore” (МВМС-2011) demonstron kompleksin më të fundit, më modern “Paket” («Пакет») si dhe përpunime të tjera.
Modelet më të mira të luftanijeve dhe armatimeve ruse janë paraqitur në Sallonin e V Ndërkombëtar Ushtarako-Detar që u hap në Shën Petersburg (29 qershori-3 korrik).
Në Astrakhan (qytet pranë Vollgës) filloi Turneu Ndërkombëtar i pazakontë
Më tepër se 400 kompani nga e gjithë bota marrin pjesë në Sallonin e V Ndërkombëtar Ushtarako-Detar që u hap në Shën Petersburg.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Korrik 2011
Kalendari i ngjarjeve
Korrik 2011
2
3
7
9
10
13
15
16
17
23
24
25
26
28
30
31