×
Shkenca dhe teknologjitë Mars 2011
Rusia dhe SHBA po fillojnë negociatat për krijimin e ndërmarrjes së përbashkët për pasurimin e uraniumit.
Kreu i Ministrisë së energjetikës i Rusisë Sergei Shmatko propozon të krijohet nj
Karvani i motorëve të rrëshqitjes në dëborë, të pajisur
Mëngjesi i 12 prillit të vitit 1961 ishte i freskët e me diell. Raketëmbajtësja 39-metërshe ishte gati për start.
Kryeministri i Federatës Ruse do të shkojë me një vizitë pune në Juzhno-Sahalinsk, ku do të zhvillojë një mbledhje mbi perspektivat e zhvillimit të energjisë atomike në Rusi në lidhje me krizën në Japoni.
Anija europiane e ngarkesave ATV-2 “Iogann Kepler” përfundoi operacionin për rritjen e shpejtësisë ngjitëse të Stacionin Kozmik Ndërkombëtar (SKN).
Rusia po ndërton një model të ri nëndetësje me motorrë të ciklit të mbyllur për veprime në rajone bregdetare, njoftoi Kryetari i shtabit të përgjithshëm të Forcave Ushtarako-Detare.
25 vjet në parë ndodhi avaria e tmerrshme në elektrostacionin atomik në Çernobil. Kjo tragjedi stimuloi lindjen e shumë miteve në lidhje me përmasat tejet të mëdha të pasojave të ndikimit të rrezatimit radioaktiv.
Anija e parë e modifikuar “Sojuz” u ul me sukses në Kazakistan. Në bordin e saj ndodheshin kozmonautët rusë Aleksandër Kaleri, Oleg Skripoçka dhe astronauti i NASA-s Skott Celly.
Agjencia Federale Kozmike e Rusisë “Roskozmos” dhe Administrata Kombëtare Aeronautike Hapësinore Amerikane (NASA) zgjatën deri në vitin 2016 kontratën për transportimin e astronautëve amerikanë në Stacionin Kozmik Ndërkombëtar (SKN).
Më 12 prill të vitit 1961 bota mësoi mbi atë, se për
Tërmeti me magnitudë prej 8,9 ballësh, që ra në Japoni, ç
Ekuipazhi i ekspeditës së radhës për në Stacionin Kozmik Ndë
4 kozmonautë rusë dhe dy astronautë amerikanë hynë në përbërjen bazë dhe të dubluar të ekuipazhit, të formuar sot për në Stacionin Kozmik Ndërkombëtar (SKN).
50 vjetori i fluturimit në kozmos të njeriut të parë Juri Gagarin është temë kryesore në programin e Javës së Shkencës dhe Teknikës Kombëtare që është hapur në Britaninë e Madhe.
Rusia dhe NATO-s po përfundojnë punën mbi projektin e përbashkët sekret Standex, i cili mundëson identifikimin e bombave nga më të voglat në trupat e terroristëve kamikaze.
Në mars banorët e Tokës do të bëhen dëshmitar
Gazeta britanike “The Times” publikoi rejtingun e shkollave të larta më të prestigjioze n
Rusia do të furnizojë për reaktorin ndërkombëtar termobërthamor, që po ndërtohet në qytetin francez Kadashar pajisje prej më shumë se 100 milionë eurosh.
Më 3 nëntor të vitit 1957 nga kozmodromi Bajkonur startoi “Спутник -1”, “Sateliti -1” sovjetik. Për herë të parë ai nxorri në kozmos një krijesë të gjallë - qenin Laika.
Dy ekuipazhet, që pretendojnë të fluturojnë me anijen “Sojuz TMA-21” për
Në bazën e Qendrës inovative “Skolkovo” mund të krijohet një Qendër unike për ruajtjen e bimëve dhe mikroorganizmave unikale. Me një iniciativë të tillë doli Dhoma Shoqërore e Federatës Ruse.
Lideri botëror i tregut të programeve “Microsoft” në 10 vjetët e afërt synon të mbështesë financiarisht rreth qindra kompani fillestare në kuadrin e marrëveshjes për bashkëpunim me fondin “Skolkovo”. Financimi do të realizohet me grante.
Në Francë po shfaqet një interesim i madh ndaj projektit “Skolkovo”, njoftoi ZV/kryetari i qeverisë së Rusisë Aleksandër Zhukov.
Në Rusi u zhvilluan me sukses të plotë provat e mostrës së dyt
Qeveria e Rusisë i lejoi Ministrisë së mbrojtjes të realizojë nga kozmodromi  Bajkonur me anë të raketëmbajtëses “Proton-M” lëshimin e aparatit kozmik britanik të destinacionit telekomunikativ ViaSat-1.
Në përbërje të këshillit konsultativ të fondit “Skolkovo” hyri edhe një laureat i Çmimit Nobel. Ai është Jean-Marie Lehn, njoftoi Presidenti i fondit Viktor Vekselberg.
Në ekspiozitën e teknologjive informative në qytetin gjerman Gannover Rusia paraqet shpikjet më t
Në Rusi është përpunuar programi i veprimtarisë kozmike deri në vitin 2035.
Shkencëtarët rusë shpikën metodën e të mbrojturit prej ndikimit të stuhive magnetike për ata njerëz që vuajnë nga sëmundjet kardiovaskulare.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2011
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2011
2
3
6
7
8
9
11
12
13
15
16
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29