×
Shkenca dhe teknologjitë Janar 2011
“Rostehnologi” të Rusisë e konsiderojnë RP të Kinës partnere kryesore n
Rusia është “Transportuesja kozmike” kryesore në botë. Rreth gjysma e lëshimeve
Agjencia aerokozmike e SHBA-s (NASA) synon të blejë edhe 12 vende në anijet ruse “Sojuz” për çuarjen e astronautëve në Stacionit Kozmik Ndërkombëtar (SKN) për vitet 2014-1016.
Helikoptermbajtësit rusë “Mistral” do të ndërtohen në Shën Peterburg, në kantiere të reja speciale në ishullin Kotlin.
Anija e radhës “Sonjuz”, e cila më 30 mars do të niset p
NASA (National Aeronautics and Space Administration) e SHBA deklaroi mbi zbulimin e planetit më të vogël, midis atyre tashmë të njohur, përtej Sistemit Diellor.
Në Rusi në bregun e Oqeanit Paqësor filloi punën sistemi i ri i paralajmërimit për afrimin e cunamit.
Astronautja fillestare kanadeze, 10 vjeçarja Catherine Grei zbuloi një yll fare të ri. Vajza e vuri re atë kur po studionte filmimet e galaktikës së largët në konstelacionin e Gjirafës, të bëra nga babai i saj në observatorin amator.
Në vitin 2011 kremtohet 300-vjetori i ditëlindjes së themeluesit të shkencës ruse Mihaill Lomonosov. Natyra e tij gjeniale u manifestua në shumë fusha të shkencës dhe artit.
Në Moskë pas rikonstruksionit 16 vjeçar do të hapet planetari i famshëm (objekt ky prej nga ku mund të vëzhgohet kozmosi). Kjo do të ndodhë më 12 prill, ditën e 50 vjetorit të fluturimit të Juri Gagarinit në kozmos.
Liqeni i vërtetë, një nga më të mëdhenjtë, i Antarktid
Banorët e pjesës europiane të Rusisë të martën do të kenë mundësinë të vëzhgojnë eklipsin e pjesshëm diellor.
ekslips diellor,
10 lëshime stërvitore dhe prova të raketave balistike ndërkontinentale planifikojnë të realizojnë Trupat raketore ruse në vitin 2011, njoftuan në Ministrinë e mbrojtjes.
 Në territorin e Rusisë ekzistojnë dy breza ku janë fiksuar temperatura të ulta rekord: - 65 dhe - 67 gradë. Këto vende - Ojmiakon dhe Verhojansk - ndodhen në Jakuti, në Siberinë Lindore, në skaj të ngricës së përjetshme.
Rusia planifikon të realizojë në vitin 2011 rreth 50 lëshime kozmike nga tre kozmodrome.
SKN,
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31