×
Shkenca dhe teknologjitë 2011
Në pesë vitet e ardhshme Kina do të përpunojë 3 raketëmbajt
Shkencëtarët nga Zvicra e kanë bërë arin më të fortë se çeliku.
Dy sonda hënore të NASA-s, të cilat u lëshuan më 11 shtator
Planetari në qytetin japonez Nagoya u njoh si më i madhi në botë dhe hyri në Librin e Rekordeve të Ginesit. Ai ka një diametër prej 35 metrash.
Nga kozmodromi “Bajkonur” (Kazakistan) sot do të startojë raketëmbajtësja ruse “Sojuz-2” me 6 satelitë amerikanë të komunikimit “Globalstar-2”. Ky është tashmë starti i tretë nga katër të parashikuarit prej marrëveshjes dypalëshe.
Grupimit orbital të sistemit satelitor global rus të navigacionit “GLONASS” do ti shtohen edhe 6 satelitë të rinj “GLONASS” dhe me këtë atij do ti dyfishohet numri i planeve, rrafsheve orbitale. “Ne po shqyrtojmë 5 opsione të mundshme për modernizimin e grupimit orbital.
Sistemi satelitor kinez i navigacionit BeiDou që nga dita e martë do të fillojë ti ofrojë shërbimet e veta konsumatorëve. Tani për tani shfrytëzimi i saj po realizohet në regjim testimi.
Shenjat e pranisë në planetin Pluton të molekulave me prejardhje organike, elementeve të jetë
Kina testoi me sukses të plotë trenin e aftë që të lëviz
Raketëmbajtësja ruse “Proton-M” pritet të startojë sot nga kozmodromi “Bajkonur
Fizikantët japonezë arritën të zbulojnë se si ka humbur 6 nga 10
Hëna nuk është i vetmi satelit natyral i Tokës, ajo në të vërtetë ka shumë të tillë. Megjithatë këta satelitë rrotullohen rreth planetit tonë përkohësisht.
Shkencëtarët e Organizatës Evropiane për Kërkime Bërthamore (CERN), të cilët punojnë në Large Hadron Collider (LHC), kanë zbuluar një grimcë të re elementare.
Anija kozmike ruse “Sojuz” do të ankorohet sot me Stacionin Kozmik Ndërkombëtar (SKN). Në përbërjen e ekuipazhit të ri internacional hyjnë kozmonauti rus Oleg Kononenko, astronauti i Agjencisë Hapësinore Evropiane Andre Kuipers dhe astronauti amerikan Donald Pettit.
Agjencia Hapësinore Amerikane (NASA) po zhvillon bisedime me kolegët rusë për blerjen e vendeve në anijet e pilotuara kozmike “Sojuz” pas vitit 2016, njoftoi të mërkurën Zëvendësi i parë i kreut të NASA-s William Gerstenmaier.
Lëshimet e raketëmbajtëseve “Rokot” mund të rifillojnë vetë
Sonda amerikane për hulumtime “Dawn” transmetoi në Tokë fotografi të asteroidit Vesta. Ai është trupi i dytë qiellor, për nga madhësia e vet, në brezin e asteroideve që ndodhen mes Marsit dhe Jupiterit.
Jashtë Sistemit tonë Diellor u zbuluan dy planete të krahasueshme për nga përmasat e veta me Tokën, të cilët rrotullohen rreth një ylli të ngjashëm me Diellin.
Rusia dhe Evropa do të fillojnë të përgatisin misionet e përbashkëta në Hënë, në Venerë dhe Jupiter.
Në kozmondromin “Bajkonur” po përfundon përgatitja për lëshimin e raketëmbajtëses “Sojuz”, e cila do të çojë në Stacionin Kozmik Ndërkombëtar (SKN) anijen kozmike me ekuipazhin e ri në bord.
Stacioni ndërplanetar rus “Phobos-Grunt” do të bjerë në Tokë nga 6-19 janar.
Collider (përshpejtuesi më i madh i grimcave në botë) planifikohet të ndërtohet në Japoni, në malet e ishullit jugor japonez Kyushu, ose në rrethinat e qytetit Kitakami në veri të ishullit Honshu.
Bjellorusia po përgatitet për lëshimin e një sateliti, të projektuar p
Njëri nga themeluesit e korporatës kompjuterike “Microsoft” Paul Allen vendosi të nd
Laboratori shkencor amerikan me Rover “Kyuriositi” (“Curiosity”) ia hyri punës studimore në kozmos, të llogaritur për kohën e fluturimit të tij 8-mujor drejt Planetit të Kuq.
Sonda ndërplanetare amerikane “Dawn” (“Agimi”) u ul me sukses deri në lartësinë 210 kilometra nga sipërfaqja e asteroidit Vesta dhe ia hyri fazës më të rëndësishme të studimit të tij.
Administrata kombëtare për Aeronautikën dhe Studimin e hapësirës kozmike
Në Japoni me qëllim të monitorimit të Azisë verilindore dhe, në radhë të parë, territorit të Republikës Popullore Demokratike të Koresë, u lëshua me sukses në orbitë një satelit zbulimi i radiolokacionit.
SHBA po zhvillojnë planet për dërgimin aty nga viti 2020 në satelitin e
Raketëmbajtësja ruse “Proton-M” («Протон-М»), e cila startoi të dielë
Korporata e Bashkuar ruse e ndërtimit të Aeroplanëve po negocion në më
Përbërja numerike e grupimit orbital të sistemit GLONASS siguron sinjalin e vazhdueshëm të navigacionit në shkallë globale.
Anëtarët e ekuipazhit kryesor të ekspeditës së fundit për
Agjencia Hapësinore Evropiane (ESA) me kërkesën e Rusisë ndërmorri edhe
Sonda automatike ndërplanetare e NASA-s “Voyager 1”, fluturimi i së cilës po vazhdon tashmë që prej 34 vjetësh, hyri në zonën e panjohur deri tani nga shkencëtarët brenda kufijve të jashtë të Sistemit Diellor.
Sipas njoftimit të ekspertit kanadez në sferën e vëzhgimit të aparateve kozmike
Bill Gates - themeluesi i kompanisë “Microsoft” - po zhvillon aktualisht bisedime me Korporatën kombë
Astronomët amerikanë kanë zbuluar 18 planete të reja jashtë sistemit tonë diellor.
Përpjekja e re për të vendosur kontakt me sondën ndërplanetare kozmike ruse “Phobos-Grunt”, e cila u ndërmorr nga stacioni evropian i vrojtimit në Australi, dështoi.
Kina nxorri në obitë satelitin e 10-të të sistemit të vet global të
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2011
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2011
1
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
17
18
21
22
24
25
26
27
28
29
30
31