×
Shkenca dhe teknologjitë Maj 2010
Në qytetin Zvezdno (në periferitë e Moskës) u konfirmua ekuipazhi kryesor dhe ai i dublues i anijes kozmike "Sojuz" ("Союз), lëshimi i së cilës planifikohet më 16 qershor. Në ekuipazhin kryesor hynë rusi Fjodor Jurçihin.
Në Moskë përcaktuan përfundimisht gjashtëshen e vullnetarëve që do të marrin pjesë në eksperimentin për imitimin e fluturimit në Mars.
Hapësira e përbashkët ajrore midis Rusisë dhe Bashkimit Europian (BE) mund t
Shuttly "Atlantis", i cili përmbushi fluturimin në Stacionin Kozmik Ndërkombëtar (SKN), kreu uljen në kozmodromin në kepin Kanaverall në Florida. Në bordin e tij u kthyen për në shtëpi 6 astronautë të NASA-s.
Specialistët e Qendrës ruse të drejtimit të fluturimeve do të korrektojnë orbitën e Stacionit Kozmik Ndërkombëtar (SKN).
Në një kohë të afërt Ministria e Situatave të Jashtëzakonshme e Rusisë do të pajiset me helikopterë unikalë zjarrfikës të modelit "Ka-32" me sisteme vertikal dhe horizontal të shuarjes së zjarrit, njoftoi Kreu i këtij dikasteri Sergei Shojgu.
Ekspozita ndërkombëtare kushtuar industrisë së ndërtimit të helikopterëve HeliRussia 2010 që po zhvillohet në Moskë prezantoi gjithë spektrin e prodhimit të destinacionit ushtarak e civil. Prodhimi vendas zuri në të një pozitë të merituar.
  Moduli kërkimoro-shkencor rus "Rassvet" ("Agimi") i dërguar me shatllin "Atlantis" u bashkua me sukses me Stacionin Kozmik Ndërkombëtar.
Rusia i propozoi SHBA-së prodhimin e përbashkët të avionëve ushtarako-transportues An-124, njofton Agjencia "Interfax" me referim tek deklarata e Zëvendës kryeministrit të qeverisë së Rusisë Sergei Ivanov.
Astronautët e space shuttle amerikan "Atlantis" më 17 maj përfunduan punimet në Stacionin Kozmik Ndërkombëtar (SKN) gjatë kohës së daljes së parë në kozmos të hapur.
Instituti i Problemeve Mediko-Biologjike të Akademisë së Shkencave të Rusisë, ku në
Shatlli "Atlantis" i cili u bashkua me sukses me Stacionin Kozmik Ndërkombëtar (SKN) realizoi transportimin në SKN të modulit kërkimoro-shkencor rus "Rassvet" ("Agimi"). Anija kozmike transportuese amerikane po përfundon fluturimin e saj të planifikuar të fundit.
Anija kozmike "Atlantis" do të startojë sot nga kozmodromi në kepin Kanaverall. Ky fluturim do të jetë i fundit për anijen transportuese.
  Në Rusi filloi aplikimi aktiv i sistemeve të telekomunikacionit të gjeneratës së re. Për këtë deklaroi Presidenti Dimitri Medvediev gjatë fjalës së marrë në mbledhjen e komisionit për zhvillimin teknologjik dhe modernizimin e ekonomisë së vendit.
Rusia duhet të renditet ndër "ligjvënësit e modës" midis përpunuesve të teknologjive informative dhe IT-produkteve.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2010
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2010
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
14
15
16
17
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31