×
qytetarët rusë

Moska do të bëjë çdo përpjekje të mundshme për lirimin e të burgosurit rus nga burgu special amerikan në Guantanamo, deklaroi Komisioneri i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë për të drejtat e njeriut, demokracinë dhe sundimin e ligjit, Konstantin Dollgov, pas takimit me të ngujuarin rus të këtij burgu Ravil Mingazov.

Në Moskë, festimet kryesore të përkushtuara pritjes së Vitit të Ri, tradicionalisht zhvillohen në Sheshin e Kuq.

Persona të panjohur qëlluan me armë zjarri për vdekje mbi dy qytetarë rusë në kryeqytetin e Jemenit - Sana'a, njoftuan përfaqësuesit e policisë së Jemenit.

Aktivistët e lëvizjes "Alternativa" po përpiqen të lirojnë udhëtarin rus Konstantin Zhuravljov, i cili mbahet peng.

23 persona janë hospitalizuar pas aksidentit të ndodhur me autobusin që transportonte turistët rusë në rrethinat e resortit Pattaya në Tajlandë.

Një autobus me turistë rusë u përmbys të premten në rrethinat e resortit turistik tajlandez Pattaya.

Një grup turistësh rusë u largua nga Filipinet, që po përjetojnë tani pasojat drastike të tajfunit shkatërrimtar, me avionin e Ministrisë ruse të Situatave të Jashtëzakonshme (MSJ).

Moska i konsideron të papranueshme veprimet e agjentëve sekretë të SHBA-së, të cilët, duke u paraqitur si përfaqësues të kompanive private, provokuan qytetarin rus Roman Kvinikadze të shkelë ligjin, në mënyrë që ta arrestonin atë, duke e joshur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës nën pretekstin e "nënshkrimit të një marrëveshje".

Shtetasit rusë, të arrestuar në territorin e vendeve të treta në bazë të akuzave të ngritura prej autoriteteve amerikane, shpesh deportohen në SHBA, ku ata rrallë i pret një gjykim i drejtë dhe i ndershëm, deklaroi në një takim të Komitetit të Dumës Shtetërore ruse për Mediat Ombudsmani i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, Konstantin Dollgov.

Gjykata e Apelit e Nju Jorkut të enjten konfirmoi verdiktin për shtetasin rus Viktor But, i cili po vuan në SHBA dënimin me 25 vjet heqje lirie për komplot me qëllim kontrabandimin e armëve.

Biznesmeni rus Viktor But, i dënuar në SHBA me 25 vjet heqje lirie, do të tërheqë apelimin e bërë kundër aktdënimit të vet, njoftoi gruaja e tij.

Shërbimet e zbulimit të Brazilit kanë mbikëqyrur diplomatët nga Rusia, shkruan gazeta braziliane "Folha de Sao Paulo" me referim tek dokumentet e Agjencisë së Zbulimit të Brazilit - ABIN.

Boksieri rus i peshës super të rëndë, Magomed Abdusallamov, u vendos në gjendje kome artificiale pas një ndeshjeje në Shtetet e Bashkuara.

Peshëngritësi rus Apti Auhadov fitoi medaljen e artë në Kampionatin Botëror të Peshëngritjes të mbajtur në Vrocvllave (Poloni), për kategorinë e peshës deri në 85 kg.

Bota, sportist, medalje ari, qytetarët rusë, atletika e rëndë, peshëngritje

Rebelët sirianë njoftuan për marrjen peng të inxhinierit nga Rusia, Sergei Gorbunov.

Në Holandë u arrestua një hajdut, i cili hyri me dhunë në banesën e një punonjësi të ambasadës ruse në Hagë.

Rusi Daniel Kvyat do të bëhet piloti i dytë i ekipit italian "Scuderia Toro Rosso" dhe do të garojë për "Formula 1".

Policët holandeze, të përfshirë në incidentin me diplomatin rus, Dimitri Borodin, nuk do të ndëshkohen, deklaroi Ministri i Punëve të Jashtme i Holandës, Frans Timmermans. 

Sot në Tajlandë në provincën e Kanchanaburi u përmbys një autobus që transportonte turistë rusë.

Në Nigeri u liruan anëtarët e ekuipazhit të anijes "Myre Seadiver", të kapur në tetor të vitit të kaluar nën dyshimin për kontrabandë armësh.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31