×
Bregu Perëndimor i lumit Jordan

Pas kritikave nga ana e SHBA-së dhe palestinezëve Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu pezulloi zbatimin e planeve për të ndërtuar rreth 20.000 shtëpi të reja për kolonët hebrenj në Bregun Perëndimor të lumit Jordan.

Dhjetra fermerë palestinezë u rikthyen në tokat, të cilat 30 vjet më parë u ishin konfiskuar për ndërtimin e qendrës së banuar hebraike Homesh.

Raundi i katërt i bisedimeve palestinezo-izraelite të paqes u anulua sot për shkak të vdekjes së tre palestinezë gjatë përleshjeve me policinë izraelite në Bregun Perëndimor të lumit Jordan.

Një grup prej 26 të burgosurish palestinezë, që mbahen aktualisht në burgjet izraelite, po përgatitet për t'u liruar. Vendimin për lirimin e tyre autoritetet izraelite e kanë marrë në prag të fillimit të bisedimeve me udhëheqësit e Autonomisë Palestineze. Megjithatë, njëkohësisht me këtë vendim u njoftua se ndërtimi i kolonive (vendbanimeve) hebreje në Bregun Perëndimor të lumit Jordan do të vazhdojë.

Autoritetet izraelite planifikojnë të ndërtojnë qindra godina të reja në qendrën e banuar të Itamar në Bregun Perëndimor të lumit Jordan. Sipas mediave lokale bëhet fjalë për rreth 538 shtëpi dhe apartamente.
Autoritetet izraelite planifikojnë të legalizojnë 4 avanposte të kolonëve hebrenj në Bregun Perëndimor të lumit Jordan në prag të vizitës së planifikuar javën e ardhshme të Sekretarit amerikan të Shtetit, John Kerry, në Lindjen e Mesme, njoftuan mediat izraelite.
Lideri palestinez Mahmoud Abbas akuzoi ditën e enjte autoritetet izraelite për vrasjen e dy palestinezëve dhe tentativën për të penguar përpjekjet e SHBA-së që po ndërmerren për rifillimin e negociatave palestinezo-izraelite.
Konsulli i përgjithshëm i Britanisë së Madhe në Izrael, Vincent Finn, ditën e martë u sulmua nga një grup studentësh në universitetin "Bir Zeit" në Ramallah, në Bregun Perëndimor të lumit Jordan.
Të paktën 10 persona u plagosën kur ushtarët izraelitë hapën zjarr me armë ndaj një turme protestuesish të indinjuar përpara burgut në Bregun Perëndimor të lumit Jordan.
Të premten në Bregun Perëndimor të lumit Jordan pati përleshje mes forcave
Shërbimet izraelite të sigurisë gjatë një bastisje nate në Bregun Perëndimor të lumit Jordan arrestuan të paktën 25 palestinezë të dyshuar për veprimtari terroriste.
Në vitin 2012 Izraeli vendosi rekord përkatësisht intensitetit të ndërtimit t
Dhjetra palestinezë u plagosën të martën në përleshjet me ushtarakët izraelitë gjatë arrestimit të një aktivisti të grupit radikal islamik. Sipas njoftimeve të Agjencisë lokale të lajmeve "Maan", incidenti ndodhi në Bregun Perëndimor të lumit Jordan.
Mahmoud Abbas u kërcënua me shpërndarjen e Administratës Kombëtare Palestineze, nëse përpjekjet diplomatike do të mbeten të pafrytshme dhe nëse Izraeli do të vazhdojë ndërtimin e vendbanimeve hebreje në Bregun Perëndimor të lumit Jordan.
Kreu i Kishës Katolike Romane në Jeruzalem, Monsinjor Fuad Thwala, mbështet idenë e krijimit të shetit palestinez. Patriarku latin tha se këto Krishtlindje "mund të jenë festimi i lindjes së Krishtit dhe lindjes së shtetit palestinez".
Në qytetin e Hebronit, në Bregun Perëndimor të lumit Jordan, policia izraelite u përlesh me palestinezët. Sipas njoftimit të Agjencisë Associated Press, demonstruesit palestinezë goditën ruajtësit e rendit publik me gurë dhe shishe.
Ushtarakët izraelitë bastisën zyrat e tre organizatave jo-qeveritare në Bregun Perëndimor
Bashkimi Europian nuk e merr në konsideratë mundësinë e vendosjes së sanksioneve kund
Izraeli nuk do të heqë dorë nga planet e veta për ndërtimin e vendbanimeve të reja hebreje në territoret palestineze, deklaroi sot një përfaqësues i sekretarisë së Kryeministrit Benjamin Netanjahu.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31