×
Birmania
Një anije, në bordin e së cilës ndodheshin rreth 200 refugjatë myslimanë
Më shumë se 70 myslimanë, të arratisur nga Birmania, u arrestuan nga policia indoneziane. Refugjat
Autoritetet e Myanmar-it (ish Birmania) filluan bisedimet me rebelët nga provinca Kachin në veri të vendit.
Gjatë hetimit të ndërmarrë prej gazetarëve të BBC-së u zbulua se zyrtarët e korruptuar tajlandezë u kanë shitur trafikantëve të qenieve njerëzore refugjatët myslimanë nga Birmania, që i përkisnin popullit Rohingya.
Autoritetet e Birmanisë kanë lejuar për herë të parë festimin e Vitit të Ri me një shfaqje piroteknike në Rangoon. Kjo nga analistët është vlerësuar si liberalizim i mëtejshëm i jetës publike.
Së paku dy persona humbën jetën dhe 11 të tjerë u plagos
Një avion me 65 pasagjerë në bord kreu ulje emergjente në xhungël, pranë aeroportit në Birmani, gjatë kushteve të motit me reshje të dëndura dëbore.
Presidenti amerikan Barack Obama mbërriti ditën e hënë në Myanmar (ish Birmania) në kuadër të turneut të parë jashtë vendit pas rizgjedhjes së vet.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31