×
Lartësitë e Golanit, 2013

Sot ushtria izraelite hapi zjarr ndaj disa objektivave në territorin sirian në kundërpërgjigje të sulmit nga përtej kufirit, njoftoi komanda e Ushtrisë së Mbrojtjes së Izraelit (Israel Defense Forces).

Ministri i Jashtëm sirian Walid Muallem deklaroi se qeveria e vendit të tij dëshiron të rivendosë sovranitetin sirian mbi Lartësitë e Golanit.

Natën në të gdhirë të së mërkurës grupi i fundit i paqeruajtësve të kontigjentit ushtarak austriak u kthye në atdhe nga Lartësitë e Golanit.

Natën, në të gdhirë të së mërkurës, 2 persona të armatosur të paidentifikuar depërtuan nga territori sirian në një postbllok të papërdorur të ushtrisë izraelite në Lartësitë e Golanit dhe hapën zjarr mbi ushtarët izraelitë.

Rusia ka të drejtë t'u ofrojë pajisje ushtarake paqeruajtësve nga Fixhi të dërguar me mision në Lartësitë e Golanit pa miratimin e Kombeve të Bashkuara, deklaroi përfaqësuesi zyrtar i Departamentit të Operacioneve Paqeruajtëse të OKB-së.

Rusia, OKB, paqeruajtësit, Lartësitë e Golanit, Republika e Ishujve Fixhi

Trupat izraelite po përforcojnë masat e sigurisë në Lartësitë e Golanit pranë territorit sirian, njoftoi të mërkurën gazeta izraelite "Jerusalem Post".

"Ne mirëpresim ardhjen e paqeruajtësve rusë në Lartësitë e Golanit
Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki-moon, po zhvillon bisedime paraprake me Suedinë
Presidenti rus Vladimir Putin dhe Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu diskutuan në një bisedë telefonike propozimin e Moskës për dërgimin e paqeruajtësve rusë në linjën e armëpushimit mes Izraelit dhe Sirisë në Lartësitë e Golanit.
Rusia është e gatshme të zëvendësojë paqeruajtësit e Austris
Autoritetet austriake vendosën të tërheqin kontigjentin e tyre të paqeruajtësve n
Një divizion i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (Israel Defence Forces, IDF) iu kundërpërgjigj sulmit, duke hapur zjarr mbi pozicionet e sulmuesve nga ana e territorit sirian.
Ushtarakët e ushtrisë së mbrojtjes të Izraelit, të cilët po patrullonin
Lartësitë e Golanit u goditën me minahedhës nga territori sirian, njoftoi gazeta izraelite “The Jerusalem Post”, duke cituar një përfaqësues të Forcave të Mbrojtjes së Izraelit (Israel Defence Forces, IDF).
Ministria e Punëve të Jashtme e Filipineve mbështet tërheqjen e 342 paqeruajtësve filipinas nga territori i Lartësive të Golanit për shkak të rrëmbimeve të herëpashershme të tyre, deklaroi të premten Kreu i ministrisë Albert del Rosario.
Ushtria siriane ka shënjestruar objektivat, të cilat do të goditen në Izrael, në
Kanali televiziv libanez “Al Mayadeen”, i lidhur me lëvizjen islamike "Hezbollah", deklaroi se autoritetet siriane kanë urdhëruar grupet ilegale palestineze në Lartësitë e Golanit që të fillojnë të veprojnë kundër Izraelit.
Pak kohë më parë në afërsi të vijës ndarë
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31