×
përdhunim, 2013

Numri i viktimave të konfliktit të përgjakshëm në Siri rezulton të jetë mbi 100.000 vetë, kurse fluksi i refugjatëve e ka tejkaluar tashmë shifrën dy milionë. Por statistikat anashkalojnë zakonisht numrin e grave të prekura.

Të enjten në mbrëmje 5 burra të paidentifikuar përdhunuan një gazetare 22-vjeçare në qytetin e Mumbait.

Në raportin e Komitetit të OKB-së për likujdimin e diskriminimit ndaj femrave njoftohet se tërheqja e trupave ndërkombëtare nga territori i Afganistanit në vitin 2014 mund të vërë në rrezik jetët e shumë grave afgane.

Për shumë vite me radhë lindja e Republikës Demokratike të Kongos (RDK) vazhdon të mbetet zonë e konflikteve shumë të ashpra të armatosura. Sipas disa njoftimeve, atje veprojnë të paktën 30 grupe të armatosura, të cilat luftojnë në bazë të parimit të gjithë kundër të gjithëve. Ka jo pak viktima edhe në mesin e popullsisë civile. Gjëja më e shëmtuar, më e neveritshme është përdhunimi masiv i grave, vajzave dhe fëmijëve.

Shtetësja norvegjeze Martha Deborah Dalelv, të cilën gjykata e Dubait e dënoi me 16 muaj burg për marrëdhënie seksuale jashtëmartesore, përdorim të alkoolit dhe dëshmi të rreme, u fal dhe mund të largohet në çdo kohë nga Emiratet e Bashkuara Arabe.

Policia e qytetit meksikan të Acapulco-s njoftoi mbi përdhunimin e 6 turisteve spanjolle dhe një meksikaneje nga një grup militantësh të armatosur. Sipas njoftimeve, kriminelët në mëngjes herët më 4 shkurt bastisën shtëpitë pranë plazhit.
Pesë policë indianë u dënuan për mosveprim gjatë hetimit të vrasjes dhe, me shumë gjasa, të përdhunimit në grup të një punëtoreje 21-vjeçare të një fabrike në rrethinat e Nju Delhit.
Pesë të arrestuarit e përfshirë në çështjen e bujshme të përdhunimit të studentes në Nju Delhi dolën para gjyqit.
Në Delhi iu paraqitën aktakuzat zyrtare 5 burrave në lidhje me çështjen e bujshme penale të përdhunimit në grup të një studenteje në një autobus më 16 dhjetor. Tani ata mund të përballen me dënimin me vdekje.
Në Indi po bëhet thirrje për ta bërë publik emrin e viktimës së përdhunimit në grup, e cila humbi jetën në Delhi, duke i vënë emrin e saj ligjit të ri kundër dhunës seksuale.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31