×
Zgjedhjet presidenciale 2012 në SHBA, Nëntor 2012
Përfaqësues të Institutit Williams dhe Laboratorit Gallup evidentuan se Barack Obama dhe Mitt Romney
Liljana Smajloviç, Kryetarja e Bashkimit të Gazetarëve të Serbisë, ndau me Radiokompaninë
Barack Obama që u rizgjodh, sipas të dhënave paraprake, President i Shteteve të Bashkuara
Amerika vendosi megjithatë se të jetuarit me në krye Obama-n edhe për 4 vjet të tjera është më pak e rrezikshme se sa me rivalin e tij republikan Mitt Romney. Sipas njoftimeve paraprake, Barack Obama sot fitoi në zgjedhjet presidenciale të vitit 2012.
Në zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës fitoren e korri Barack Obama. Ai arriti të grumbullojë në favor të vet 274 vota elektorale, njofton kompania televizive CNN, e cila ndërmorri numërimin vetiak të votave. Kandidati republikan Mitt Romney fitoi 201 vota.
Një prej votuesve në shtetin Michigan u impresionua kaq shumë saqë humbi ndjenjat mu në qendrën e votimit, njofton gazeta lokale "Detroit News".
Beteja e fundit e dy kandidatëve për presidencën e SHBA-së po hyn në fazën përfundimtare. Që nga momenti i përfundimit të votimit në qendrat e para të votimit përparësia mes Obama dhe Romney ndryshon çdo 15 minuta.
Presidenti amerikan Barack Obama vazhdon ende të mbetet pas Mitt Romney me një rezultat prej 158 votash elektorale kundrejt 163 të kandidatit republikan, sipas Huffington Post.
Ambasadori amerikan në Rusi Michael McFaul pranoi se sistemi zgjedhor në SHBA nuk është i përsosur dhe propozoi reformimin e insitutit e kolegjit të zgjedhësve.
Barack Obama bëri një vizitë të shkurtër në selinë e zgjedhjeve në Çikago, ku u takua me gazetarët dhe falenderoi amerikanët për mbështetjen e tyre.
Michael McFaul pranoi se sistemi zgjedhor në SHBA nuk është i përkryer   Ambasadori amerikan në Rusi Michael McFaul pranoi se sistemi zgjedhor në SHBA nuk është i përsosur dhe propozoi reformimin e insitutit e kolegjit të zgjedhësve.
Përfaqësuesit e Partisë Demokratike ngritën dy padi në gjykatat e rretheve në Florida dhe Ohajo.
Kandidati për president i SHBA-së nga Partia Republikane Mitt Romney dhe bashkëshortja e tij
Kreu i këshillit ushtarak të opozitës së qytetit Dara’a Gjenerali Ahmed Nima deklaroi se ai shpreson në fitoren e Mitt Romney në zgjedhjet presidenciale 2012 në SHBA. "Unë i uroj fitoren Mitt Romney.
Deputetët e Dumës Shtetërore ruse do të vëzhgojnë zgjedhjet presidenciale në SHBA.
Sipas njoftimeve të ABC News, fitoren në bazë të rezultateve të numërimit të votave në dy vendvotimet e para, që u hapën në mesnatë me orën lokale (më 09:00 GMT), e korri Barack Obama.
Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës sot votuesit po zgjedhin presidentin. Qendrat e para të votimit u hapën në disa qytete të vogla të shtetit të New Hampshire. Sipas traditës, e cila është vërejtur që nga viti 1948, banorët e tyre - në total 47 veta - kanë mundësinë për të votuar më parë se kushdo tjetër në vend. Përsa i përket përfundimit të procesit të votimit, duhet thënë, se të fundit do të mbyllen vendvotimet në Alaska dhe Hawaii.
Në SHBA filluan zyrtarisht zgjedhjet presidenciale. Qendrat e para të votimit u hapen në dy qytete të vogla të shtetit New Hampshire - Dixvill Notch dhe Hart’s Location.
Astronautët amerikanë Sunita Williams dhe Kevin Ford, të cilët gjenden në Stacionin Kozmik Ndërkombëtar, votuan për kandidatit e preferuar për postin e Presidentit të SHBA-ve para se të niseshin me shërbim në SKN.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Nëntor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Nëntor 2012
3
4
8
9
10
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30