×
Lakhdar Brahimi

Në zyrën e OKB-së në Gjenevë filloi takimi mes Ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov, Sekretarit amerikan të Shtetit John Kerry dhe të Dërguarit Special të OKB-së për Sirinë, Lakhdar Brahimi.

I dërguari i Posaçëm i OKB-së dhe Lidhjes së Shteteve Arabe për Sirinë, Lakhdar Brahimi, u nis të enjten për në Shën Petersburg në samitin e "G-20", njoftoi zëdhënësi i Kombeve të Bashkuara.

Përpjekjet për zgjidhjen me përdorimin e forcë të konfliktit sirian "do të shkaktojnë destabilizimin e mëtejshëm të situatës në vend dhe në tërë rajonin", deklaroi Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov gjatë një bisede telefonike me Përfaqësuesin Special të OKB-së dhe Lidhjes së Shteteve Arabe, Lakhdar Brahimi.

Marrëveshjet e arritura në Moskë midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara të
Lakhdar Brahimi ka ndërmend të lërë postin e Përfaqësuesit
Përfaqësuesi Special i OKB-së dhe Lidhjes së Shteteve Arabe për Sirin
I dërguari i Posaçëm i OKB-së dhe Ligës së Shteteve Arabe për Sirinë, Lakhdar Brahimi, ka ndërmend të japë dorëheqjen para 18 prillit, njofton sot gazeta libaneze "Al-Safir" me referim tek burimet diplomatike në Kajro.
I Dërguari i Posaçëm i OKB-së dhe Lidhjes së Shteteve Arabe p
OKB-ja do të vazhdojë mbështetjen e përpjekjeve për arritjen e fillimit të dialogut midis autoriteteve dhe opozitës në Siri, konfrontimi mes të cilëve nuk po rresht që prej marsit të vitit 2011.
"Unë do ta fitoj luftën madje dhe me çmimin e shtrenjtë të shkat
Zëvendësministri i Jashtëm sirian, Fayssal al-Mikdad, fluturoi për në Mosk
Ekspertët rusë dhe amerikanë do të takohen në ditët e afërta për zhvillimin e konsultimeve me Përfaqësuesin Special të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së dhe Lidhjes së Shteteve Arabe për Sirinë. Kjo u njoftua nga Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov pas bisedimeve me Sekretaren amerikane të Shtetit, Hillary Clinton, dhe Përfaqësuesin Special të OKB-së dhe Lidhjes së Shteteve Arabe, Lakhdar Brahimi, në margjinat e takimit të Këshillit të Ministrave të Jashtëm të vendeve të OSBE-së në Dublin.
I dërguari i posaçëm i OKB dhe Lidhjes Arabe Lakhdar Brahimi deklaroi se ai
I Dërguari i posaçëm i OKB-së dhe Lidhjes së Shteteve Arabe p
Kina propozon arritjen e një armëpushimi hap pas hapi në Siri. Kjo nismë u
Përfaqësuesi Special i OKB-së dhe Lidhjes së Shteteve Arabe për Sirinë Lakhdar Brahimi do të vizitojë Rusinë më 29 tetor.
Qeveria e Sirisë ra dakord për të zbatuar regjimin e ndalimit të zjarrit (arm
I Dërguari i posaçëm i OKB-së dhe Lidhjes së Shteteve Arabe për Sirinë Lakhdar Brahimi mbërriti ditën e premte në Damask, transmetojnë mediat perëndimore.
Opozita siriane është dakord për pushimin e luftimeve në periudhën e festimit gajtë javës së ardhshme të festës myslimane Qurban Bayram - Eid al-Adha.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31