×
Feja dhe politika, 2013
Në Republikën Çeke do të fillojë kthimi i pasurive të patundshme të Kishës, të konfiskuara në të kaluarën nga autoritetet komuniste.
Që para ardhjes së policisë nxitoi t’i vinte në ndihmë ushtarakut të vrarë britanik mësuesja e një shkolle dhe nëna e dy fëmijëve, Ingrid Loyau-Kenneth. Vrasësit i kërkuan asaj të mos e prekë trupin e pajetë dhe e informuan atë se do të presin ardhjen e policëve për t’i vrarë edhe ata.
Vrasësi i ushtarakut në periferitë e Londrës filmoi një video-mesazh, duke i kërkuar dëshmitarëve okularë të krimit ta xhironin atë në kamera. Video në fjalë u postua në website-in e kanalit televiziv ITV.
Nga 75 deri në 100 aktivistë të "Ligës së Mbrojtjes së Anglisë" u mblodhën në një pub në zonën periferike Woolwich të Londrës dhe filluan të këndojnë këngë nacionaliste.
Prifti protestant Terry Jones po planifikon të djegë rreth 3000 kopje të Kuranit. Ai deklaroi se
Më shumë se 70 myslimanë, të arratisur nga Birmania, u arrestuan nga policia indoneziane. Refugjat
Lëvizja palestineze “Hamas”, e cila kontrollon Rripin e Gazës, të martën u bëri thirrje myslimanëve në mbarë botën që të mos shkojnë për pelegrinazh në Jeruzalem.
Gjykata Penale e Kajros ditën e martë miratoi dënimin me vdekje në munges
Në Francë dolën në shitje vizatimet komike (ang. comics) mbi jetën e Profetit Muhamed.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
30
31