×
Feja dhe politika
Në Republikën Çeke do të fillojë kthimi i pasurive të patundshme të Kishës, të konfiskuara në të kaluarën nga autoritetet komuniste.
Që para ardhjes së policisë nxitoi t’i vinte në ndihmë ushtarakut të vrarë britanik mësuesja e një shkolle dhe nëna e dy fëmijëve, Ingrid Loyau-Kenneth. Vrasësit i kërkuan asaj të mos e prekë trupin e pajetë dhe e informuan atë se do të presin ardhjen e policëve për t’i vrarë edhe ata.
Vrasësi i ushtarakut në periferitë e Londrës filmoi një video-mesazh, duke i kërkuar dëshmitarëve okularë të krimit ta xhironin atë në kamera. Video në fjalë u postua në website-in e kanalit televiziv ITV.
Nga 75 deri në 100 aktivistë të "Ligës së Mbrojtjes së Anglisë" u mblodhën në një pub në zonën periferike Woolwich të Londrës dhe filluan të këndojnë këngë nacionaliste.
Prifti protestant Terry Jones po planifikon të djegë rreth 3000 kopje të Kuranit. Ai deklaroi se
Më shumë se 70 myslimanë, të arratisur nga Birmania, u arrestuan nga policia indoneziane. Refugjat
Lëvizja palestineze “Hamas”, e cila kontrollon Rripin e Gazës, të martën u bëri thirrje myslimanëve në mbarë botën që të mos shkojnë për pelegrinazh në Jeruzalem.
Gjykata Penale e Kajros ditën e martë miratoi dënimin me vdekje në munges
Në Francë dolën në shitje vizatimet komike (ang. comics) mbi jetën e Profetit Muhamed.
Filmi skandaloz "Pafajësia e myslimanëve" (angl. "Innocence of Muslims") është përfshir
Ministria e Punëve të Brendshme e Belgjikës e rriti deri në 3 shkall
Në Belgjikë gatishmëria antiterroriste ka arritur nivelin e lartë, deri në shkallën e tretë, atë të parafundit.
Ditën e mërkurë gjykata penale e Kajros dënoi me vdekje gjashtë koptë e krishterë egjiptianë dhe priftin amerikan Terry Jones.
Autoritetet e Brukselit vendosën të instalojnë për Krishtlindje në sheshin qendror të qytetit një pajisje elektronike në vend të Pemës tradicionale të Krishtlindjeve. Ky vendim i zemëroi përdoruesit belgë të rrjeteve sociale.
Njëri nga liderët e salafitëve egjiptianë Sheiku Murgan Salem al-Gohary bë
Muezini i xhamisë në periferi të Stokholmit Botkirke (Botkyrka) mori lejen për të thirrur myslimanët për namaz nga minarja. Deri tani në Suedi kjo gjë ka qenë e ndaluar. Ekspertët besojnë se është krijuar një precedent për të gjithë Evropën.
Gjykata e Los Angeles ditën e mërkurë vendosi të mbajë nën arrest producentin e filmit "Pafajësia e myslimanëve" Mark Basseley Youssef deri sa të merret vendimi përfundimtar.
Në Tunizi Prokurori publik kërkon ekzekutimin e 87 personave, të cilët sulmuan Ambasadën e SHBA-s pas shfaqjes në Internet të filmit skandaloz "Pafajësia e myslimanëve". Reagimi i autoriteteve është vlerësuar nga ekspertë të ndryshëm në mënyra diverse, jo të njëkuptimshme.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31