×
kopsht zoologjik

Në Kinë mbyllën përkohësisht kopshtin zoologjik, në të cilin një qen ishte paraqitur si të qe luan, njoftuan mediat lokale.

Më 22 korrik në spitalin e Shën Marisë në Londër Dukës dhe Dukeshës së Kembrixhit u erdhi në jetë fëmija i parë, i cili mori automatikisht titullin - Shkëlqesia e Tij Princi i Kembrixhit.

Sot në kopshtin zoologjik të Moskës, në një kafaz të hapur për kafshët, për arsye të panjohura u shemb një platformë prej druri që përdorej për ushqimin e xhirafave.

Ditën e martë tigrat në kopshtin zoologjik të Novosibirskut shqyen një grua, e cila po pastronte kafazët e tyre, njoftoi zëdhënësi i policisë së qytet.
Këlyshi i gjitarit të quajtur Tubulidentata (ang. Aardvark, pig formicary) për herë të parë lindi në Rusi në kopshtin zoologjik të Ekaterinburgut, njoftohet ditën e mërkurë në faqen e Internetit të kësaj organizate.
Një kriminel vodhi natën e Vitit të Ri në kopshtin zoologjik në qytetin polak të Chorzow dy pitonë mbretërorë. Kjo u njoftua sot nga përfaqësuesit e policisë lokale dhe punonjësit e kopshtit zoologjik.
Një fëmijë trevjeçar humbi jetën pas rënies në territorin e rrethuar për qentë-hijena në kopshtin zoologjik të qytetit Pittsburgh.
Një kafshë mjaft ekzotike, e ngjashme me një krijesë jashtëtokësore, u duk në kopshtin zoologjik të qytetit Çeliabinsk (Chelyabinsk). Kafshët e quajtura Aardvarks janë një gjë mjaft e rrallë në zooparqet e botës, ndërkohë që një prej tyre ndodhet tani në kopshtin zoologjik të kryeqytetit të Uralit Jugor.
Këlyshi i një pande gjigande, që lindi vetëm një javë më parë në kopshtin zoologjik kombëtar të SHBA në Uashington, u gjet i ngordhur.
Orangotangoja i porsalindur u bë banori më popullor i kopshtit zoologjik të Moskës. Ditë për ditë këtu vijnë mijëra të rritur dhe fëmijë për të parë vogëlushin orangotango. I vogli lindi dy javë më parë, por nëna vetëm ditët e fundit filloi të dalë me të në kafaz.
Në rezervuarin Ballarat Wildlife Park në Australi fëmija 2- vjeçar u emërua kujdestar.
Në qarkun anglez të Essex në lindje të Londrës policia është
Në Parkun Zoologjik të Berlinit vdiq panda, e cila besohet të jetë përfaq
Në parkun e njohur zoologjik rus të reptilëve, në ekzotariumin e Tulës, u zhvilluan Lojrat e para Olimpike midis kafshëve.
Në kopshtin zoologjik të qytetit rus Ekaterinburg (në Ural) vdiq hipopotami 36-vjeçar me emrin Allmaz (Diamanti), i cili hynte në dhjetëshen e përfaqësuesve më të maturuar të llojit të vet në botë. Mosha mesatare e hipopotamëve arrin nga 20-30 vjet.
Simboli "më i madh" i vitit 2010-tigri i Amurit-do ti gëzojë të gjithë ata që do të vizitojnë zooparkun e Moskës në ditët e festave të fundvitit.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31