×
Krishterimi, 2013

Këto ditë u kthye nga një udhëtim në Siri korrespondenti special i Radiokompanisë "Zëri i Rusisë" Ilia Kramnik. Ja se çfarë tregon ai:

Mbi situatën aktuale në Siri, mbi rrethimin e rebelëve në fshatin e krishterë Malula, mbi qëndrimin e popullsisë ndaj Rusi dhe Perëndimit i tregoi Radiokompanisë "Zëri i Rusisë" një dëshmitar okular, gazetari Gian Micalessin.

Ushtria siriane rimori kontrollin e qytetit të të krishterëve Maalula, i cili ndodhet 60 km në veri të Damaskut.

Mitropoliti i Krutickit dhe Kollomenskut Juvenali në vigjilje të Festës së Ndritur të Ngjalljes së Krishtit iu drejtuar audiencës së Radiokompanisë "Zëri i Rusisë":
Tani të dy klerikët, me sa duket, ndodhen në Aleppo. Detajet e lirimit të tyre ende nuk dihen, njoftuan ditën e premte përfaqësuesit e Shoqatës së të krishterëve në Lindjen e Mesme.
Të premten, në një takim me Presidentin palestinez Mahmoud Abbas në Moskë, Patriarku i
Në Rusi filloi Maslenica (festa e funddimrit - e përcjelljes së dimrit apo e fillimpranverës). Kisha Orthodhokse Ruse u kujton gjithë besimtarëve se kjo është koha e përgatitjes për Kreshmën e Madhe, e cila do të përfundojë me Enorinë (të Dielën) eNgjalljes së Krishtit. Këtë vit besimtarët do t’a festojnë të Dielën e Pashkëve më 5 maj.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31