×
Pussy Riot, 2012
Pjesëtaret e grupit muzikor punk janë përfshirë në listën e kandidatëve për titullin "Njeriu i Vitit" nga revista amerikane "Time".
Dimitri Medvediev është i gatshëm të kandidojë përsëri për President të Rusisë, vetëm nëse ky do të jetë vullneti dhe dëshira e votuesve. Tani për tani ai nuk ka plane të tilla. Për këtë Kryeministri rus deklaroi në një intervistë dhënë Agjencisë së lajmeve France Presse dhe gazetës "Le Figaro".
Kryeministri rus Dimitri Medvediev mendon se anëtaret e grupit Pussy Riot mund të lirohen tashmë nga burgu.
Anëtarja e liruar së fundmi e punk grupit “Pussy Riot” Ekaterina Samuceviç u
Katër aktivistë të lëvizjes protestuese "Pushto Londrën" lidhën veten
Gjykata e qytetit të Moskës morri vendimin për t'ia zëvendësuar afatin e dënimit pjesëmarrëses së punk grupit “Pussy Riot” Ekaterina Samuceviç me lirim me kusht dhe ta lirojë atë mu në sallën e gjyqit.
Gjykata e Qytetit e Moskës shtyu sot shqyrtimin e çështjes për anulimin e aktgjykimit të pjesëmarrëseve grupit punk "Pussy Riot", të dënuara me 2 vjet burg për huliganizëm në Katedralen Krishti Shpëtimtari.
Gjykata e Qytetit e Moskës do të shqyrtojë të hënën
E veja e John Lennon Yoko Ono deklaroi për synimin e saj për të shpërblyer pjesëmarrëset e grupit punk rus “Pussy Riot” me Çmimin e Paqes "Lennon-Ono" gjatë ceremonisë së të premtes në Nju Jork.
Avokati i grupit punk “Pussy Riot” Mark Feygin u thirr në Komitetin Hetues të Rusis
Në Tatarstan u arrestua i dyshuari për vrasjen e dy femrave, në afërsi të trupave të së cilave në mur u gjet mbishkrimi me gjak "Free Pussy Riot".
  Rasti i Pussy Riot shërbeu si shkas për sulme të angazhuara politikisht n
Faqja e Internetit e Gjykatës Hamovniçeskij në Moskë, e cila dënoi me nga 2 vjet burg secilën prej 3 anëtareve të punk grupit Pussy Riot, u sulmua nga hakerët dhe në të tingëllon tani muzika e këtij grupi.
Këngëtarja amerikane Madona performoi mbrëmë në Moskë me shfaqjen e re MDNA. Koncerti i saj në kryeqytetin rus mblodhi rreth 22 mijë njerëz. Fillimin e shfaqjes ata e pritën për më se dy orë e gjysëm. Heroina e ditës doli në skenë aty nga ora 11.00 e mbrëmjes (me orën e Moskës).
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2012
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2012
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31