×
Pussy Riot

Kryetari i Komitetit për Punë të Jashtme të Dumës Shtetërore të Rusisë Aleksei Pushkov mendon se amnistia, në veçanti, lirimi i anëtarëve të punk grupit muzikor "Pussy Riot", do t’i shërbejë eliminimit të disa acarimeve ekzistuese në marrëdhëniet midis Rusisë dhe vendeve perëndimore.

Anëtarja e punk grupit "Pussy Riot" Nadiezhda Tollokonnikova (Nadezhda Tolokonnikova) u përfshi nga amnistia e shpallur në vend, njofton në Twitter grupi "Voina" ("Lufta").

Anëtarja e punk grupit muzikor "Pussy Riot" Maria Aljohina (Marya Alekhina) të hënën u lirua nga burgu e përshirë nga amnistia, tha avokati i saj Pjotër Zaikin.

Dokumentari "Proces gjyqësor demonstrativ: Historia e "Pussy Riot" (angl. Pussy Riot: A Punk’s Prayer) u përfshi ndër 15 filmat e përzgjedhur nga akademikët amerikanë të lëmit të kinematografisë.

Muzikantë dhe artistë me famë botërore bëjnë thirrje në një letër të hapur për lirimin e anëtareve të punk grupit muzikor "Pussy Riot".

Anëtarja e dënuar me burgim e grupit punk “Pussy Riot”, Maria Aljohina, ë
Punk grupi rus “Pussy Riot” u nominua për çmimin e revistës britanike mbi botën e muzikës “NME”. Anëtaret e këtij grupi u paraqitën në dy nominime.
Kanali televiziv amerikan HBO (Home Box Office) fitoi të drejtën për shfaqjen e filmit “Pussy Riot: A Punk Prayer” të xhiruar nga regjisorët Mike Lerner dhe Maksim Pozdorovkin.
Anëtarja e grupit famëkeq "Pussy Riot" Ekaterina Samuceviç nuk e mohon mundësinë e marrjes së shtetësisë franceze.
Pjesëtaret e grupit muzikor punk janë përfshirë në listën e kandidatëve për titullin "Njeriu i Vitit" nga revista amerikane "Time".
Dimitri Medvediev është i gatshëm të kandidojë përsëri për President të Rusisë, vetëm nëse ky do të jetë vullneti dhe dëshira e votuesve. Tani për tani ai nuk ka plane të tilla. Për këtë Kryeministri rus deklaroi në një intervistë dhënë Agjencisë së lajmeve France Presse dhe gazetës "Le Figaro".
Kryeministri rus Dimitri Medvediev mendon se anëtaret e grupit Pussy Riot mund të lirohen tashmë nga burgu.
Anëtarja e liruar së fundmi e punk grupit “Pussy Riot” Ekaterina Samuceviç u
Katër aktivistë të lëvizjes protestuese "Pushto Londrën" lidhën veten
Gjykata e qytetit të Moskës morri vendimin për t'ia zëvendësuar afatin e dënimit pjesëmarrëses së punk grupit “Pussy Riot” Ekaterina Samuceviç me lirim me kusht dhe ta lirojë atë mu në sallën e gjyqit.
Gjykata e Qytetit e Moskës shtyu sot shqyrtimin e çështjes për anulimin e aktgjykimit të pjesëmarrëseve grupit punk "Pussy Riot", të dënuara me 2 vjet burg për huliganizëm në Katedralen Krishti Shpëtimtari.
Gjykata e Qytetit e Moskës do të shqyrtojë të hënën
E veja e John Lennon Yoko Ono deklaroi për synimin e saj për të shpërblyer pjesëmarrëset e grupit punk rus “Pussy Riot” me Çmimin e Paqes "Lennon-Ono" gjatë ceremonisë së të premtes në Nju Jork.
Avokati i grupit punk “Pussy Riot” Mark Feygin u thirr në Komitetin Hetues të Rusis
Në Tatarstan u arrestua i dyshuari për vrasjen e dy femrave, në afërsi të trupave të së cilave në mur u gjet mbishkrimi me gjak "Free Pussy Riot".
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31