×
Kim Jong-Yun, 2013

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-Yun në përvjetorin e shpalljes së babait të tij dhe paraardhësit të Kim Jong Il "Udhëheqës i madh" vizitoi njësinë 526 të Ushtrisë Popullore të Koresë, duke urdhëruar gjatë kësaj ushtarakët për të qenë në gatishmëri të plotë për fillimin e një luftë pa paralajmërim, njoftojnë mediat e Koresë së Veriut.

Në Republikën Popullore Demokratike të Koresë (RPDK) u ekzekutua Jang Sung-Taek, i cili deri kohët e fundit ka mbajtur postin e Zëvendës Kryetarit të Komitetit Shtetëror të Mbrojtjes, që ishte xhaxhai i Udhëheqësit të Koresë së Veriut Kim Jong-Yun dhe konsiderohej si një nga figurat politike më me ndikim në vend.

Udhëheqësi i Republikës Popullore Demokratike të Koresë (RPDK) Kim Jong-Yun ka urdhëruar intensifikimin në vend të propagandës kundër udhëheqjes së Republikës së Koresë fqinje me në krye Presidenten Park Geun-Hye, njofton Agjencia informative koreanojugore Yonhap.

Periodikisht mediat botërore nisin të shkruajnë se Koreja e Veriut është në kufirin e reformave, të cilat do të fillojnë në të ardhmen shumë të afërt. Për herë të parë kjo ka ndodhur në vitin 1984. Por atëhere bota nuk pati fatin t’i shikojë në realizim e sipër reformat koreanoveriore. Ndërsa tani situata, me sa duket, ka ndryshuar.

Tezja e Liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong-Yun, ka marrë azil politik në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Lideri suprem i Koresë së Veriut, Kim Jong-Yun, "i kushton një vëmendje të madhe marrëdhënieve koreano-ruse të miqësisë dhe bashkëpunimit".

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-Yun, u takua në Phenian me delegacionin sirian, i cili mbërriti në vend me rastin e kremtimit të 60-vjetorit të nënshkrimit të armëpushimit në Luftën e Koresë të viteve 1950-1953.

Autoritetet e Koresë së Veriut kërcënojnë me dënim me vdekje personat, të cilët kanë përhapur fjalë se Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-Yun, po studion përvojën e Adolf Hitlerit.
Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-Yun, u ka dhuruar personave të rrethit të tij të ngushtë nga një kopje të librit të Adolf Hitlerit "Mein Kampf" ("Lufta ime").
Thuhet se në vititn 2010 lideri koreanoverior Kim Jong-Yun është bërë baba i një vajze ilegjitime, njoftoi të enjten gazeta koreanojugore Chosun Ilbo.
Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-Yun, emëroi Ministrin e ri të Mbrojtjes. Këtë post e mori gjenerali pak i njohur, Jang Jong Nam. Mosha e saktë e gjeneralit nuk dihet.
Lideri i Koresë së Veriut konsideron të nevojshëm forcimin e luftës kundër depërtimit të kulturës së padëshiruar, e cila helmon mendjet e njerëzve.
Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki-moon, i bëri thirrje Liderit koreanoverior
“Lufta e nervave” në Azinë Verilindore po fiton vrull. Pheniani e paralajmëroi përsëri Seulin se lufta në Gadishullin Korean mund të fillojë nga momenti në moment. Kurse autoritetet e Japonisë për herë të dytë kanë raportuar gabimisht mbi lëshimin e raketës nga Republika Popullore Demokratike e Koresë (RPDK).
Kryetari i Komitetit për Punë të Jashtme të Këshillit të Federat
Autoritetet e Republikës Popullore Demokratike të Koresë (RPDK) kanë refuzuar të lejojnë kalimin e specialistëve të Koresë së Jugut në zonën e lirë ekonomike ndërkufitare Kaesong (parku industrial jugkorean në Korenë e Veriut). Në këtë Zonë industriale janë vendosur 123 ndërmarrje prodhuese. Në to janë punësuar rreth 800 qytetarë nga Koreja e Jugut dhe më shumë se 50.000 punëtorë lokalë koreanoveriorë.
Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-Yun, ka paralajmëruar trupat e tij të mos hapin zjarr të parët mbi Korenë e Jugut, njoftoi të martën kanali televiziv i qytetit kinez të Shenzhen, duke cituar mediat e Koresë së Jugut.
Njoftimet në lidhje me shpalljen e luftës Koresë së Jugut nga ana e Penianit dolën në të vërtetë fort të ekzagjeruara. Por ndërmjet dy vendeve fqinje vërehet faktikisht një përshkallëzim i theksuar i tensioneve, duhet thënë. Shumica e ekspertëve dhe politikanëve nuk besojnë në shpërthimin e ndonjë lufte në shkallë të plotë midis tyre, por mundësinë e konflikteve ndërkufitare nuk e përjashtojnë gjatë kësaj.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
31