×
tajfun

Numri i viktimave të supertajfunit "Haiyang", i cili goditi Filipinet më 8 nëntor, u rrit deri në 5.500 vetë, njoftoi Këshilli Kombëtar për Menaxhimin e Situatave Emergjente.

Numri zyrtar i viktimave të tajfunit "Haiyang" në Filipine i ka tejkaluar 4.000 banorët, njoftuan të mërkurën autoritetet filipine.

Numri i viktimave të supertajfunit "Haiyang", i cili goditi Filipinet gjatë fundjavës, arriti në 2.275 persona.

OKB-ja bën thirrje që të mblidhen 297 milionë dollarë për t’i ofruar ndihmë financiare Filipineve të prekura nga tajfuni katastrofik "Haiyang", i cili është njohur si më shkatërrimtari në historinë e vendit.

Më shumë se një mijë nxënës dhe mësues kanë mbetur të bllokuar në ndërtesën e një shkolle të mesme në qytetin e Guygan në jugperëndim të Kinës për shkak të përmbytjeve drastike, të shkaktuara nga tajfuni "Haiyang".

Stuhia tropikale "Zoraida" vërshoi të martën në mëngjes mbi zonën jugore të Filipineve dhe po lëviz për në veriperëndim me një shpejtësi prej 30 km/h.

Presidenti i Filipineve Benigno Aquino shpalli në vend gjendjen e fatkeqësisë kombëtare për shkak të pasojave shkatërrimtare të tajfunit "Haiyan".

Tajfuni tropikal "Haiyang", i cili mori jetët e mijëra banorëve në Filipine, iu afrua tani territoreve të Vjetnamit dhe Kinës. Edhe pse fuqia e tij është dobësuar në mënyrë të ndjeshme, vazhdojnë të vijnë megjithatë njoftime për viktima apo shkatërrime. Në pritje të goditjeve të reja të fatkeqësisë natyrore nga rajonet potencialisht të rrezikshme po evakuohet popullsia.

Tajfuni tropikal "Haiyang", që mori jetët e më shumë se 10.000 banorëve të Filipineve, përfshiu brigjet e Vjetnamit.

Në Filipine të paktën 3 persona humbën jetën dhe më shumë se 125.000 njerëz u evakuuan si pasojë e tajfunit, i cili është cilësuar si më i fuqishmi që nga fillimi i këtij viti.

Në prefekturën jugore japoneze të Okinawa-s dhe në arkipelagun Amami është shpallur paralajmërimi për stuhi për shkak të afrimit të tajfunit "Francisko".

Fatkeqësia natyrore po i afrohet me furi Lindjes së Largët të Rusisë. Tajfuni "Wipha" që shkretoi Japoninë, iu afrua jugut të Gadishullit rus të Kamçatkës. Atje u shpall paralajmërimi i stuhisë. Ekipet e shpëtimit janë në gatishmëri për emergjenca të mundshme. Më parë në Japoni si pasojë e tërbimit të fatkeqësisë së natyrës humbën jetën të paktën 17 persona. Ndërsa në centralin bërthamor "Fukushima -1" pas goditjes së tajfunit u regjistrua rritja e nivelit të rrezatimit.

Të paktën 14 persona humbën jetën në Japoni si pasojë e tajfunit të fuqishëm "Wipha", i cili goditi pjesën qendrore të vendit.

Në Kinë viktima të tajfunit "Fitow" u bënë të paktën gjashtë persona, katër të tjerë janë shpallur të humbur.

Tajfuni i fuqishëm "Fitow" mori jetët e të paktën dy personave në qytetin e Wenzhou në juglindje të Kinës.

Në rajonin e arkipelagut Xisha (Paracel Islands) për shkak të tajfunit "Vutip" u fundosën 2 anije kineze me 60 peshkatarë në bord.

Viktima të tajfunit "Usagi" në provincën Guangdong të Kinës Jugore janë bërë të paktën 25 persona.

Në Petropavllovsk-Kamçatski po bie shi i dendur, shpejtësia e erës arrin në 17 m/s.

Më shumë se 300.000 njerëz në jug të ishullit të Honshu kanë marrë udhëzime dhe këshilla për t’u evakuuar për shkak të reshjeve të dendura të shiut dhe erërave të forta që i solli me vete tajfuni "Man-yi".

Drejtoria Kombëtare Meteorologjike e Japonisë shpalli sot paralajmërimin për stuhinë në prefekturën ishullore jugore të Okinawa-s për shkak të afrimit të tajfunit "Trami".

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2018
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30