×
Lëvizja "Vëllazëria Myslimane", 2013

Kryeministri i Egjiptit Hazem Al Beblawi e shpalli lëvizjen "Vëllazëria Myslimane" organizatë terroriste.

Partia radikale egjiptiane "Vëllazëria Myslimane", lideri i së cilës Mohammed Mursi u rrëzua prej ushtrisë nga posti i Presidentit të Egjiptit në korrik të vitit 2013, do të hapë përfaqësitë e veta zyrtare në mbarë botën.

Shoqata egjiptian fetare dhe politike "Vëllazëria Myslimane" shpalli zyrtarisht mbi shpërbërjen e vet.

Gjykata egjiptiane mori vendimin për ndalimin e veprimtarisë së organizatës fetaro-politike "Vëllazëria Myslimane" në territorin e vendit.

Gjykata e Egjiptit la në fuqi vendimin e autoriteteve të vendit për konfiskimin e fondeve të liderëve supreme të Lëvizjes "Vëllazëria Muslimane", njoftoi një burim në gjykatë.

Autoritetet egjiptiane vendosën të privojnë Lëvizjen "Vëllazëria Myslimane" nga statusi i organizatës jofitimprurëse, njofton gazeta lokale "Al-Akbar".

Të premten në Egjipt rifilluan përleshjet midis mbështetësve dhe kundërshtarëve të Presidentit të rrëzuar nga pushteti Mohammed Mursi. Ka të plagosur, njoftuan mediat vendase.

Përleshjet mes demonstruesve dhe policisë, të cilat ndodhën ditën e mërkurë në Egjipt, sipas të dhënave të fundit, kanë çuar në vdekjen e 525 njerëzve, njoftojnë në Ministrinë e Shëndetësisë të vendit.

Lëvizja egjiptiane "Vëllazëria Myslimane" të enjten pasdite ka ndërmend të organizojë një demonstratë në Kajro, ku është shpallur gjendja e jashtëzakonshme dhe vepron ora e shtetrrethimit, thuhet në një deklaratë të Lëvizjes.

Vendimi i Qeverisë egjiptiane mbi shpërndarjen e protestave të mbështetësve të "Vëllazërisë Myslimane" në sheshet Rabi’a al-Adawiyya dhe Al-Nahda është përfundimtar, deklaroi të mërkurën Kryeministri i Egjiptit Hazem Al-Bablawi.

Në Egjipt po vazhdojnë mitingjet e protestës të mbështetësve të Presidentit të rrëzuar nga pushteti Mohammad Mursi, por duke gjykuar nga të gjitha, ato nuk do të jenë jetëgjata. Ushtarakët po përgatiten për të shpërndarë demonstratat e islamistëve, dhe, me sa duket, vetëm vazhdimi i muajit mysliman të agjërimit - Ramazanit - i përmban ata nga ndërmarrja e veprimeve të vendosura për arritjen e qëllimit. Por Ramazanit po i vjen fundi dhe situata mund të acarohet në mënyrë të theksuar, madje dramatike.

Dy senatorë republikanë amerikanë me ndikim - John McCain dhe Lindsey Graham - mbërritën në Egjipt për zhvillimin e bisedimeve me palët e konfliktit.

Lëvizja, e cila u bë "motor" i rrëzimit nga pushteti të "Vëllazërisë Myslimane" në Egjipt, është duke lansuar një projekt të ri komunitar.

Disa mijëra mbështetës të Presidentit egjiptian të rrëzuar nga pushteti marshuan drejt kazermave ushtarake në Kajro, duke injoruar në mënyrë demonstrative kërkesat e ushtarakëve për t’u ndalur.

Zv. Kryeministri dhe Ministri i Mbrojtjes i Egjiptit Abdul Fatah Al-Sisi nxiti njerëzit të dalin në rrugë për t’i dhënë plotfuqishmëri, pushtet ushtrisë që të luftojë kundër terrorizmit.

Prokuroria e Përgjithshme e Egjiptit po shqyrton paditë e ngritura kundër Presidentit të rrëzuar nga pushteti Mohammed Mursi dhe udhëheqësve të Lëvizjes "Vëllazëria Myslimane". Aktualisht ata ndodhen në qelitë e paraburgimit dhe akuzohen për përdorimin e dhunës kundër qytetarëve paqësorë si dhe një sërë krimesh të tjera. Në vigjilje u arrestuan llogaritë bankare të përfaqësuesve aktivë të islamistëve. Data e zhvillimit të gjyqit nuk është diskutuar ende.

Në Egjipt mbështetësit e Presidentit të rrëzuar nga pushteti Mohammed Mursi po vazhdojnë të organizojnë protesta masive, duke kërkuar kthimin e tij në postin e Presidentit.

"Vëllazëria Myslimane" nuk do të jetë pjesë e qeverisë së re të Egjiptit, njoftoi përfaqësuesi i kësaj lëvizje islamike, Mohammed Sudan.

Egjipti mori më 8 korrik "hartën e re rrugore" për daljen nga kriza, e cila ka mbërthyer në mënyrë të ethshme mbarë vendin. Presidenti i përkohshëm egjiptian, Adly Mansour, bëri publike Deklaratën Kushtetuese, në të cilën janë definuar qartë fazat e zgjidhjes së krizës.

Revolucioni i dytë në Egjipt është vetëm në fazën e fillimit të vet, ndërsa opinionin publik e mundon, madje e torturon, pyetja konspirative: nëse ishin vallë ushtarakët egjiptianë vetëm ekzekutues të vullnetit të popullit?

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
25
26
27
28
29
30
31