×
malet

Presidenti i Gjeorgjisë, Mihail Saakashvili, i cili ditën e hënë u nis për të zaptuar malin Kazbek, u bllokua në mal në shoqërinë e ish-Këshilltarit të Presidentit të Rusisë për çështjet ekonomike, opozitarit Andrei Illarionov, si dhe të deputetit të parlamentit gjeorgjian, Goga Haçidze.

Në janar të vitit 2014 një grup alpinistësh dhe anëtarësh të ekipeve të shpëtimit të Republikës së Kabardino-Ballkarisë (Kaukazi i Veriut, Rusi) do ta ngjisin zjarrin olimpik në një llambë në majën më të lartë të Rusisë - Elbrus (5642 metra).

Të mërkurën në Nepal përfundon kremtimi i 60-vjetorit që nga dita e ngjitjes së parë në kreshtën e malit më të lartë në botë - Everest, njoftuan mediat vendase.
Alpinisti i mirënjohur rus Aleksei Bollotov humbi jetën në Everest si rezultat i r
Shpëtuesit kanë gjetur trupin pa jetë të alpinistit nga Moska në malin Elbrus
Nëse doni të mbijetoni gjatë fundit të botës më 21 dhjetor - ngjituni në malin serb Rtanj. Kohët e fundit po flitet gjithnjë e më shpesh se pikërisht atje mund të shpëtohet jeta duke rrëfitur çaj me bimë kurative ose duke u përpjekur për të gjetur thesarin, të cilin e pat fshehur në majën e malit njëherë e një kohë një magjistar.
Mali Table (angl. Table Mountain), një nga atraksionet kryesore të Afrikës së Jugut, është përfshirë ndër "shtatë mrekullitë e reja të natyrës". Ceremonia zyrtare për nder të këtij evenimenti do të zhvillohet të dielën, më 2 dhjetor. Kjo ngjarje është një nder i madh jo vetëm për Afrikën e Jugut, por edhe gjithë kontinentin afrikan.
Shpëtuesit mësuan mbi fatin e katër alpinistëve, të konsideruar më parë si të humbur gjatë rrëshqitjes së një orteku në Alpet franceze.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31