×
homoseksual

Në Rusi nuk ka asnjë përgjegjësi penale apo administrative për marrëdhëniet homoseksuale, si në shumë vende të tjera, por ekziston megjithatë ndalimi për promovimin e homoseksualitetit dhe pedofilisë në mesin e të miturve, deklaroi Presidentin rus Vladimir Putin.

Zëvendëskryetari i Komitetit për Shkencën Mihaill Degtiarjov deklaroi se Duma Shtetërore e Rusisë po shqyrton iniciativën për ndalimin e dhurimit të gjakut nga homoseksualët.

Në Tel Aviv do të vendoset monumenti i parë në Izrael kushtuar viktimave homoseksualë të persekutimit nazist.

Atletja ruse e kërcimit me shkop, Elena Isinbajeva, të cilën e akuzuan për diskriminim të sportistëve homoseksualë, shpjegoi se atë e kanë keqkuptuar.

Një çift homoseksualësh për herë të parë vuri kurorë në Kishën Evangjeliste të Gjermanisë.

Papa i Romës Françesku deklaroi se homoseksualët duhet të integrohen në shoqëri. Sipas mendimit të tij, priftërinjtë me orientim homoseksual duhen falur, ndërsa mëkatet e tyre të harrohen.

Në Murmansk do të zhvillohet procesi gjyqësor ndaj aktivistëve të të drejtave të njeriut nga Holanda, të cilët akuzohen për përhapjen e propagandës homoseksuale në mesin e të miturve.

17 persona, midis tyre dhe 3 oficerë policie, u plagosën në përleshjet që ndodhën në kryeqytetin e Gjeorgjisë, midis pjesëmarrësve të paradës së homoseksualëve dhe kundërshtarëve të saj.
Kreu i Departamentit të Sigurisë së Moskës, Aleksei Majorov, deklaroi se në qytet
Kisha Katolike Romake në Brazil çkishëroi një prift për shkak të
Ish-Presidenti i Polonisë, fituesi i çmimit Nobel, Lech Walesa, u akuzua për nxitje të urrejtjes ndaj homoseksualëve. Ish-anëtari i parlamentit Ryszard Nowak dorëzoi një ankesë në Prokurori pas intervistës së Lech Walesa në një nga kanalet televizive të vendit.
Përleshjet midis përkrahësve dhe kundërshtarëve të projektligjit p
Miratimi përfundimtar i ligjit mbi ndalimin e propagandës së homoseksualizmit mund të b
Gjykata e Kamerunit vendosi të lirojë nga burgu dy burra të dënuar pë
Përfaqësues të Institutit Williams dhe Laboratorit Gallup evidentuan se Barack Obama dhe Mitt Romney
Pentagoni do të organizojë këtë muaj, për herë të par
Parlamenti i Danimarkës miratoi projektligjin që u lejon çifteve të të një
Homoseksualët shqiptarë zhvilluan më 14 maj në Tiranë një maratonë çiklistike në shenjë proteste kundër shkeljes së të drejtave të tyre civile.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2018
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30