×
militantë, Qershor 2013
Sipas deklaratave të policisë afgane, sulmi ndaj Pallatit presidencial në Kabul u spraps me sukses, t
Ushtarakët somalezë dhe forcat paqeruajtëse të Bashkimit Afrikan rimorrën kontrollin ndaj zyrave të OKB-së në kryeqytetin e Somalisë, Mogadisho, të cilat sot u zaptuan nga militantët e grupit "Al-Shabab".
Persona të paidentifikuar të armatosur sulmuan sot qytetin e vogël Kizara në veri të Nigerisë duke vrarë 48 persona. Thuhet se militantët kanë qëlluar për vdekje këdo që u dilte para syve.
Sot një grup militantësh sulmoi kompleksin e ndërtesave në kryeqytetin e Somalisë
Këtë vit numri i viktimave në radhët e popullatës civile në Afganistan u rrit me 25% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2012, njoftoi Ambasadori i Kombeve të Bashkuara në Afganistan.
Autoritetet e Venezuelës njoftuan mbi arrestimin e 9 rebelëve kolumbianë, të cilët planifikonin të sulmonin Presidentin e vendit, Nicolas Maduro.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
15
16
17
18
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30