×
militantë, Janar 2013
Të dielën në afërsi të vendburimit të gazit në lindje
Sulmi i militantëve mbi kompleksin e naftës dhe të gazit të kompanisë
Militantët hodhën në erë një uzinë nafte dhe gazi në Algjeri, ku më shumë se një ditë u mbajtën peng punonjësit vendas dhe ata të huaj të koncernit shtetëror “Sonatrach”, njoftuan mediat vendase.
Algjeria i ka lejuar avionëve luftarakë francezë të përdorin hapësirën ajrore të saj për të kryer sulme kundër islamistëve në Mali.
Autoritetet pakistaneze deklaruan se si pasojë e sulmeve ajrore të avionëve amerikanë pa pilot
Rreth 5 mijë militantë të grupit islamist libanez "Hezbollah" pak kohë më parë
Si pasojë e një sulmi ajror në Jemen u vranë tre militantë të "Al-Qaeda".
Në veriperëndim të Pakistanit, në provincën e Waziristanit Jugor, u vra udhëheqësi i grupit të militarizuar pashtun, Mullah Muhammad Nazir.
Një përfaqësues i Ushtrisë së Lirë rebele të Sirisë deklaroi se opozita zotëron të gjitha komponentet e nevojshme për prodhimin e armëve kimike, njofton gazeta "Today’s Zaman", duke iu referuar informacioneve të Agjencisë turke "Anatolia".
Udhëheqësit e rebelëve të koalicionit "Seleka" në Republikën e Afrikës Qendrore (RAQ) njoftuan të mërkurën se janë të gatshëm për të zhvilluar negociatat e paqes me qeverinë e vendit, njofton Agjencia e lajmeve Reuters.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
4
5
6
9
10
11
12
13
15
16
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31