×
militantë

Ditën e premte, më 28 shkurt, militantët i kanë nënshtruar zjarrit me minahedhës lagjet rezidenciale të Damaskut. Prej ciflave të predhave u plagosën 18 vetë, duke përfshirë tetë gra dhe pesë fëmijë.

Rusia i bën thirrje të gjitha shteteve, të cilat mund të ndikojnë mbi militantët në Siri, të arrijnë në marrëveshje me ta për të siguruar qasjen në ndihmat humanitare të njerëzve në nevojë, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Jashtme të Rusisë.

Zbulimi irakian deklaroi mbi synimin e rebelëve sirianë të njësive të grupit ekstremist "Dzhebhat An-Nusra" për të rrëmbyer përfaqësuesit e misionit diplomatik të Kombeve të Bashkuara.

Grupi sirian "Brigadat e Kalamunit të lirë" mori mbi vete përgjegjësinë për rrëmbimin të hënën të 12 murgeshave nga manastiri në fshatin e krishterë Maalula, i cili ndodhet rreth 60 kilometra nga Damasku.

Organizata terroriste "Shteti Islamik i Irakut dhe Levantit" rrëmbeu dhe ekzekutoi një telereporter nga Iraku në veri të Sirisë.

Numri i viktimave të konfliktit të përgjakshëm në Siri rezulton të jetë mbi 100.000 vetë, kurse fluksi i refugjatëve e ka tejkaluar tashmë shifrën dy milionë. Por statistikat anashkalojnë zakonisht numrin e grave të prekura.

Militantët e opozitës ndërmorrën një sulm intensiv me mortaja mbi lagjet e banuara në qytetin më të madh të Sirisë, Aleppo. 

Ambasada britanike në Tripoli dhe ajo kanadeze pezulluan punën konsullore për arsye sigurie.

Shefat e një sërë shërbimeve speciale (agjencive të inteligjencës) perëndimore kanë shprehur shqetësim në lidhje me faktin, se qytetarët e Evropës dhe Shteteve të Bashkuara të kthyer nga lufta në Siri do të përbëjnë rrezik kërcënues për sigurinë në atdheun e tyre. Në videoklipet e postuara në YouTube militantët premtojnë me të vërtetë se pas Sirisë objektiv i tyre i ardhshëm do të bëhen vendet që dikur kanë strehuar prindërit e tyre.

Militantët e grupit radikal "Shteti Islamik i Irakut dhe Levantit" në Siri aksidentalisht i prenë kokën një shokut të vet, duke e marrë atë për mbështetës të Presidentit Bashar Al-Assad.

Ministria e Punëve të Jashtme e Rusisë dënoi sulmet e shpeshta me minahedhës në rajone të ndryshme të Damaskut. 

Më shumë se 10 persona humbën jetën në Tripoli si pasojë e luftimeve, që u zhvilluan gjatë natës, midis grupeve të armatosura lokale dhe rebelëve nga qyteti Misurata, njoftoi për Radiokompaninë "Zëri i Rusisë" dëshmitari okular dhe gazetari Qassim Az-Zinati.

Përleshjet e ashpra midis militantëve të ish-grupeve rebele, të cilat rifilluan të enjten në kryeqytetin libian, zgjatën gjithë natën.

Trupat qeveritare të Sirisë, të mbështetura nga forcat e Lëvizjes libaneze "Hezbollah", morrën nën kontroll rrethinën jugore të Damaskut - Sbeina.

Natën e sotme në kryeqytetin libian Tripoli filluan përleshje të ashpra të armatosura midis militantëve të ish-grupeve rebele.

Bashkëpunëtorët e CIA-s kanë trajnuar rreth 1 mijë rebelë sirianë, shkruan gazeta "The Los Angeles Times", duke iu referuar fjalëve të senatorit amerikan nga shteti i Tenessy, Bob Corker.

Militantët e grupit nigerian "Boko Haram" ndërmorën një sulm të shkallës së gjerë mbi objektet e Ministrisë së Punëve të Brendshme në qytetin Damaturu në verilindje të vendit, njoftuan burimet në organet e zbatimit të ligjit.

Më shumë se 3.000 militantë të ardhur nga Rusia dhe vendet anëtare të Bashkësisë së Shteteve të Pavarura janë përfshirë në luftën civile në Siri në anën e opozitës.

Gjykata në Spanjë urdhëroi lirimin e një anëtareje të grupit të majtë radikal "ETA", duke përmbushur në këtë mënyrë kërkesën e Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut (European Court of Human Rights, ECHR).

Sipas njoftimit të autoriteteve afgane, komandanti i forcave të destinacionit të veçantë në provincën e Kunar kaloi në anën e grupit të armatosur "Partia Islamike e Afganistanit", duke marrë me vete armë, municione dhe pajisje që i posedonte njësia që ai drejtonte.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2018
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30