×
dhunë seksuale, 2013

Papa i Romës Françesku ditën e enjte krijoi një komitet special për eliminimin e dhunës seksuale ndaj fëmijëve nga ana e klerikëve, njoftoi Kardinali nga SHBA-ja, Sean Patrick O'Malley.

Sipas të dhënave të raportit, të paraqitur nga një rrjet prej më shumë se 60 grupe mbrojtësish të të drejtave të njeriut, femrat siriane gjithnjë e më shumë bëhen viktima të keqtrajtimit dhe torturës nga ana e forcave qeveritare dhe rebelëve.

Numri i njoftimeve mbi rastet e dhunës seksuale në forcat e armatosura të SHBA-së është rritur me 46% gjatë vitit të kaluar fiskal.

Grupi i hakerave "Anonymous" premton t’u dalë në mbrojtje vajzave që u përdhunuan në qytetin e Maryville, shteti i Misurit, në qoftë se autoritetet do të vazhdojnë të mos ndërmarrin masa.

Gjykata e Indisë dënoi me vdekje 4 pjesëmarrësit në ushtrimin e dhunës seksuale të rëndë në grup, i cili shkaktoi vdekjen e një vajze 23-vjeçare në dhjetor të vitit të kaluar.

Sociologë perëndimorë kryen një studim në mesin e banorëve të disa vendeve aziatike.

Juria e Gjykatës Supreme të qytetit amerikan të Worcester njohu fajtorë bashkëshortët Mayotte për dhunë seksuale ndaj fëmijëve të birësuar në Kazakistan, njoftoi botimi "The Telegram & Gazette".

Martesat e para mes të njëjtit seks në Uruguaj mund të lidhen më 5 gusht - 4 muaj pasi ato u aprovuan nga Kongresi Kombëtar i vendit.

FBI-ja në SHBA njoftoi mbi shpëtimin e më shumë se 100 fëmijëve në 76 qytete në të gjithë vendin si rezultat i një operacioni në shkallë të gjerë kundër shfrytëzimit seksual të fëmijëve.

Në Meksikë policia arrestoi ish-profesorin e Universitetit Amerikan, Walter Williams Lee, të përfshirë në listën e përpiluar nga FBI-ja të dhjetë kriminelëve më të kërkuar.
Disa miliona njerëz morrën pjesë në paradën e homoseksualëve ditën e dielë në qytetin brazilian të Sao Paulo.
Autoritetet braziliane arritën në konkluzionin se organet shtetërore nuk duhet t'u refuzojnë procedurën e regjistrimit të martesës çifteve të të njëjtit seks që duan të zyrtarizojnë marrëdhëniet e tyre.
Policia braziliane është vënë në kërkim të të dyshuarit për përdhunimin brutal të një pasagjereje autobusi në Rio de Janeiro. Kjo ndodhi të premten e kaluar.
Vajza 5-vjeçare indiane, e cila ishte rrëmbyer dhe përdhunuar dy javë më parë, ndërroi jetë në spital në shtetin e Madhya Pradesh, njoftuan autoritetet lokale.
Në Indi u ndalua i dyshuari i dytë për rrëmbimin dhe përdhunimin e një vajze 5-vjeçare, njoftoi policia. Pas njoftimit për rastin e abuzimit me një fëmijë në Indi filluan demonstratat masive.
Komisioni Evropian njoftoi mbi rritjen e theksuar të rasteve të trafikimit të qenieve njerëzore në BE dhe rënien e statistikës së zbulimit të krimeve të tilla.
Policia braziliane njoftoi mbi grabitjen dhe përdhunimin e një turisteje të huaj në Rio de Janeiro, qytetin, i cili do të presë Kampionatin Botëror të Futbollit vitin e ardhshëm si dhe Olimpiadën në vitin 2016.
Gjykata e Shkallës së Parë e Italisë përmbysi vendimin e shfajësimit të shtetases amerikane Amanda Knox dhe urdhëroi zhvillimin e një procesi të ri gjyqësor.
Presidenti i Indisë Pranab Mukherjee miratoi hyrjen në fuqi të dënimit me vdekje, si dënim maksimal për ushtrim të dhunës seksuale.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31