×
Hezbollah

Shpërthimi gjëmoi në selinë e lëvizjes libaneze shiite "Hezbollah" të vendosur në rrethinat jugore të Bejrutit, raporton Agjencia Reuters duke iu referuar njoftimeve të dëshmitarëve okularë. Sipas të dhënave të tyre, mbi ndërtesën e selisë së lëvizjes vërehen shtëllunga të dendura tymi. Detaje të tjera të incidentit tani për tani nuk raportohen.

Lideri i lëvizjes "Hezbollah" Hassan Nasrallah paralajmëroi se nëse marrëveshja me Iranin për programin e tij bërthamor nuk do të arrihet, ekziston rreziku i fillimit të luftës në rajon.

Në kufirin midis Libanit dhe Sirisë avionët luftarakë izraelitë hapën zjarr dhe asgjësuan një autokolonë kamionësh të ngarkuar me raketa siriane, të cilat ishin të destinuara për militantët e lëvizjes libaneze "Hezbollah", shkruan gazeta kuvajtiane "Aljarida" duke cituar një burim të lartë në Jeruzalem.

Një nga qytetet më të mëdha të Sirisë - Homs - është marrë pothuajse krejtësisht nën kontroll nga trupat e Bashar Al-Assad. Ky sukses ka një rëndësi simbolike, sepse kryengritësit e quajnë Homs "kryeqytetin e revolucionit".

Këshilli i Bashkimit Europian përfshiu në listën e tij të organizatave terroriste krahun ushtarak të lëvizjes shiite libaneze "Hezbollah", që lufton në Siri në anën e forcave qeveritare, njoftoi zëdhënësi i Këshillit të BE-së.

Ministrat e jashtëm të vendeve të Bashkimit Europian ranë dakord që ta përfshijnë krahun ushtarak të Lëvizjes radikale shiite libaneze “Hezbollah” në listën e organizatave terroriste.

Të hënën ministrat e jashtëm të BE-së do të shqyrtojnë çështjen e përfshirjes së njësisë luftarake të Lëvizjes radikale libaneze "Hezbollah" në listën e organizatave terroriste.

Kryesia e lëvizjes palestineze “Hamas” i bëri thirrje të hënën lëvizjes shiite libaneze "Hezbollah" të ndalë pjesëmarrjen në konfliktin sirian dhe të përqëndrohet në luftën kundër Izraelit.
Libani është shndërruar në të vërtetë në një front suplementar të luftës civile në Siri. Të shtunën më 25 maj Lideri i grupit shiit libanez "Hezbollah", Sheiku Hassan Nasrallah, i shpalli luftë të pamëshirshme, të papajtueshme rebelëve sirianë të “Al-Qaeda”. Ai deklaroi se ushtarët e "Hezbollah" tashmë janë duke luftuar kundër islamistëve sirianë në anën e Bashar Al-Assadit.
Autoritetet izraelite i bënë thirrje Sirisë të ndërpresë furnizimin me arm
Kreu i lëvizjes libaneze "Hezbollah", Hassan Nasrallah, deklaroi se luftëtarët e saj kanë marrë pjesë në konfliktin sirian në anën e forcave qeveritare për të parandaluar përmbysjen e regjimit të Presidentit Bashar Al-Assad.
Përfaqësuesit e lëvizjes shiite radikale libaneze “Hezbollah” ndaluan një shtetas libanez, të dyshuar për bashkëpunim me shërbimin sekret izraelit Mossad. Ndalimi i tij ndodhi në qytetin e Baalbek në lindje të Libanit.
Organizata islamike libaneze "Hezbollah" po zgjeron praninë e vet në Siri, ku që prej gati dy vjetësh nuk po rresht lufta civile.
Rreth 5 mijë militantë të grupit islamist libanez "Hezbollah" pak kohë më parë
Siria e zhytur në vorbullën e luftës kërcënohet nga planet e ndarjes së vendit në disa pjesë, deklaroi Lideri i lëvizjes radikale shiite libaneze “Hezbollah”, Hassan Nasrallah.
Njësitë e grupit islamik libanez “Hezbollah” po kalojnë nga kufiri me Izraelin në drejtim të kufirit me Sirinë. Për këtë njoftojnë sot mediat lokale.
Sipas njoftimit të gazetës libaneze “Al-Joumhouria”, në duart e organizatës islamike libaneze "Hezbollah" kanë rënë disa aparate fluturuese pa pilot të prodhuara në Gjermani.
Udhëheqësi i grupit radikal islamik "Hezbollah" sheiku Hassan Nasrallah bëri thirrje për protesta të reja në përgjigje të filmit "Pafajësia e myslimanëve", të cilin shumë myslimanë e quajtën ofendues.
Grupimi “Hezbollah” mund të godasë bazat amerikane në Lindjen e Mesme në rast se Izraeli sulmon objektet bërthamore të Iranit.
Irani do të godasë objektet ushtarake amerikane në rajon në rast sulmi nga ana e Izraelit. Me këtë paralajmërim doli në fjalën lideri i lëvizjes libaneze shiite "Hezbollah" Hassan Nasrallah. Ai dha një intervistë për kanalin televiziv të Bejrutit "Al-Majadin".
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2018
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30