×
Sergei Shoigu, 2013

Të martën në aerodromin e qarkut të Brestit u zhvillua ceremonia e hyrjes në dezhurn të përbashkët luftarak të avionëve gjuajtës rusë dhe bjellorusë të modelit "Su-27".

Rusia dhe Serbia nënshkruan një marrëveshje për bashkëpunimin ushtarak, njoftoi ditën e mërkurë Ministri i Mbrojtjes i Rusisë, Gjenerali i ushtrisë Sergei Shoigu.

Rusia është e interesuar për furnizimin e armëve në Egjipt, çështja varet vetëm nga aftësia e këtij vendi për të paguar, njoftoi ditën e premte përfaqësuesi i "Rosoboronexport", duke komentuar njoftimet mbi faktin se kontratat e mbrojtjes me vlerë më shumë se 4 miliardë $ do të diskutohen javën e ardhshme gjatë vizitës së Ministrit të Mbrojtjes të Rusisë, Sergei Shoigu, në Kajro.

Ministria ruse e Mbrojtjes do të krijojë një skuadron anijesh akullthyese patrullimi, deklaroi të mërkurën Ministri i Mbrojtjes, gjenerali Sergei Shoigu, në një takim në Ministrinë e Mbrojtjes.

Rusia është e gatshme të marrë në konsideratë pjesëmarrjen e saj në programin për shkatërrimin e armëve kimike në Siri në bazë të një kërkese zyrtare nga ana e Kombeve të Bashkuara, u tha gazetarëve të mërkurën në Bruksel, pas një takimi të Këshillit NATO-Rusi, Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu.

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu do të diskutojë çështjet e bashkëpunimit tekniko-ushtarak me Brazilin dhe Perunë gjatë një vizite në këto vende të Amerikës së Jugut.

Rusia është plotësisht e përgatitur për zhvillimin e evakuimit të qytetarëve rusë nga Siri në rast se kjo do të jetë e nevojshme, deklaroi Ministri i Mbrojtjes i vendit, Sergei Shoigu.

Mosmarrëveshjet ekzistuese midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës nuk duhet të pengojnë bashkëpunimin midis dy vendeve, deklaroi sot në Uashington, duke hapur bisedimet ruso-amerikane të ministrave të jashtëm dhe të mbrojtjes, Sekretari Amerikan i Shtetit, John Kerry.

Oficerët dhe ushtarët vjetnamezë do të trajnohen në Rusi.

Marrëdhëniet me Vjetnamin janë për Rusinë një nga prioritetet e politikës së saj të jashtme, deklaroi Ministri i Mbrojtjes i Rusisë, Sergei Shoigu, në një takim në Moskë me homologun e tij vjetnamez, Phùng Quang Thanh.

 

Rusia do të furnizojë me armë dhe pajisje ushtarake Kirgistanin duke filluar që nga tremujori
Presidenti rus Vladimir Putin është i kënaqur me rezultatet e para të inspektimeve të paparalajmëruara të gatishmërisë luftarake të forcave të armatosura të vendit.
Rusia është e gatshme të ndihmojë Forcat e Armatosura të Finlandës për t'u riarmatosur, deklaroi Ministri rus i Mbrojtjes, Gjenerali i Ushtrisë Sergei Shoigu.
Rusia ka mbetur e zhgënjyer nga heqja prej BE-së të embargos mbi furnizimet me armë të opozitës siriane, deklaroi në Helsinki në një konferencë për shtyp Ministri rus i Mbrojtjes, Gjenerali i Ushtrisë Sergei Shoigu (Sergey Shoygu).
Ministri i Mbrojtjes i Rusisë, Sergei Shoigu, ndërmorri sot një vizitë pune në vendodhjen e bazës së 7-të ushtarake ruse të stacionuar në Abhazi.
Në vitin 2014 Rusia do të dërgojë në Bjellorusi katër divizione të sistemeve raketore zenit të mbrojtjes kundërajrore me rreze të mesme veprimi "S-300“ (russ.
Rusia do të krijojë një bazë ushtarake aviacioni në Bjellorusi në vitin 2015. Për këtë deklaroi sot Ministri i Mbrojtjes i Rusisë, Sergei Shoigu, në një takim në Minsk me Presidentin e Bjellorusisë, Aleksandër Llukashenko.
Rusia do të ndihmojë Vjetnamin në ndërtimin e flotës së nëndetëseve, deklaroi për gazetarët Ministri i Mbrojtjes i Rusisë, Gjenerali i ushtrisë Sergei Shoigu, në Hanoi pas takimit me ministrin e Mbrojtjes së Vjetnamit, Fhung Quang Thanh.
Rusia do të themelojë Departamentin e lidhjes operative të Flotës Ushtarake Detare pë
Konferenca ndërkombëtare për çështjen e sigurisë evropiane do të
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31