×
presidenti, Maj 2013
Presidenti i Kirgistanit, Almazbek Atambajev, ka shpallur regjimin e gjendjes së jashtëzakonshme në rajonin e minierës më të madhe të arit në vend - Kumtor, ku kanë shpërthyer trazira masive.
Presidenti sirian Bashar Al-Assad në një intervistë për kanalin televiziv libanez "Al Manar" deklaroi se tashmë në Siri ka mbërritur ngarkesa e parë e sistemeve raketore ruse të mbrojtjes kundërajrore "S-300" (russ.
Udhëheqja e Venezuelës reagoi në mënyrë tejet negative ndaj faktit t
Parlamenti i Bolivisë miratoi një ligj që i lejon Presidentit të vendit, Evo Morales, të kandidojë në zgjedhejt presidenciale për të tretën herë rresht.
Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Alijev, ka kërkuar shqyrtimin e çështjes së votave “t
Presidenti egjiptian Muhammed Mursi deklaroi se ai nuk ka ndërmend të zhvillojë negociata me rrëmbyesit e shtatë anëtarëve të stafit të forcave të sigurisë në Gadishullin e Sinait javën e kaluar.
Marrëdhëniet mes Rusisë dhe Afrikës së Jugut kanë një perspektivë mjaft të mirë, qarkullimi tregtar midis dy vendeve po rritet me shpejtësi, njoftoi Presidenti rus, Vladimir Putin, në një takim me homologun e tij afrikanojugor, Jacob Zuma.
Presidenti egjiptian Mohammed Mursi thirri në një mbledhje të jashtëzakonshme Ministrin e Mbrojtjes dhe Kreun e Ministrisë së Punëve të Brendshme në lidhje me faktin e rrëmbimit të 7 anëtarëve të forcave të sigurisë në Gadishullin e Sinait.
Sekretari Amerikan i Shtetit, John Kerry, paralajmëroi udhëheqjen e Sirisë mbi pashmangshmërin
"Për fat të keq, tani për tani disa forca në Afganistan dhe p
Në Republikën Çeke shpërtheu një skandal politik. Ministrin e Punëve të Jashtme, Kontin Karel Shvarzenberg, e zuri gjumi në Parlament gjatë fjalimit të Presidentit të vendit, Milosh Zeman.
Presidenti i Sirisë Bashar Al-Assad deklaroi se vendi i tij është i aftë t’i bëjë ballë Izraelit, njofton ditën e mërkurë Korporata Radiotelevizive britanike BBC.
Më 7 maj do të mbushet plot një vit që nga momenti i hyrjes së Vladimir Putinit zyrtarisht në detyrën e Presidentit të Rusisë. Ekspertët, duke folur mbi rezultatet e vitit të parë të punës së Kryetarit të shtetit, i kushtojnë vëmendje faktit se përpjekjet e konsoliduara të qeverisë synojnë përmbushjen e premtimeve paraelektorale të Putinit - Presidenti rus e mban këtë çështje nën kontroll të veçantë personal. Ndërsa iniciativat e tij në arenën ndërkombëtare destinohen të forcojnë autoritetin dhe ndikimin e vendit.
Siç njoftoi të enjten vetë Presidentja e Argjentinës, Cristina Kirchner, shuma që i tejkalon 40.000 € - shuma e dëmshpërblimit moral - do të përdoret për nevojat e spitalit të fëmijëve në La Plata.
Presidenti i Sirisë, Bashar Al-Assad, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Solidaritetit të Punëtorëve vizitoi një central elektrik në qendër të Damaskut.
Siria, presidenti, central elektrik
Ditën e mërkurë Presidenti i Bolivisë, Evo Morales, deklaroi se po dë
Kreu i lëvizjes libaneze "Hezbollah", Hassan Nasrallah, deklaroi se luftëtarët e saj kanë marrë pjesë në konfliktin sirian në anën e forcave qeveritare për të parandaluar përmbysjen e regjimit të Presidentit Bashar Al-Assad.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
2
4
5
7
11
12
13
15
17
18
19
22
23
24
25
26
27
28
29