×
presidenti, Mars 2013
Qiproja nuk ka ndërmend të dalë nga zona e euros, deklaroi ditën e premte Presidenti i vendit, Nicos Anastasiadis, gjatë një takimi me zyrtarë të lartë të qeverisë në Nicosia.
Presidenti i Qipros Nicos Anastasiadis u shprehu falenderimet e tij të sinqerta dhe mirënjohjen e thell
Liderët e vendeve anëtare të BRICS (Brazili, Rusia, India, Kina, Afrika e Jugut) duhet të kontribuojnë për ndalimin e dhunës në Siri.
Presidenti i Sirisë Bashar Al-Assad është gjallë, ndërsa njoftimet e mediave mbi vdekjen
Presidenti i Egjiptit Mohammed Mursi njoftoi se mund të marrë masa "për mbrojtjen e kombit"
Michel Djotodia, lideri i grupit rebel "Seleka", i cili ditën e dielë pushtoi kryeqytetin e Republikës së Afrikës Qendrore (RAQ) - Bangui, e shpalli veten President të vendit.
Sipas njoftimit të korrespondentes së Agjencisë informative Reuters në Kabul në llogarinë e saj në Twitter, Presidenti sirian Bashar Al-Assad ka vdekur. Megjithatë, nuk ka asnjë konfirmim zyrtar të këtij informacioni, duke përfshirë edhe kampin e opozitës siriane.
Një agjent amerikan i shërbimeve sekrete qëlloi gabimisht në drejtim të Presidentit iranian Mahmoud Ahmadinejad, gjatë vizitës së tij në Nju Jork. Incidenti ndodhi në shtator të vitit 2006, por u bë i ditur vetëm tani.
Qeveria e Qipros hoqi dorë nga ideja e vendosjes së tatimit mbi depozitat bankare, deklaroi Kryetari i Parlamentit Jannakis Omiru pas një takimi me Presidentin Nicos Anastasiadis.
Presidenti rus Vladimir Putin dhe ai Qipros Nicos Anastasiadis diskutuan në një bisedë telefonike një
Presidenti i Qipros Nicos Anastasiadis mendon se parlamenti do ta refuzojë projektligjin e qeverisë për tatimin mbi depozitat bankare.
Egjipti është i interesuar t’i bashkohet grupit BRICS (BRIKS), pjesëtarë të të cilit janë Brazili, Rusia, India, Kina dhe Afrika e Jugut. Kjo u deklarua sot nga Presidenti i Egjiptit Mohammed Mursi.
Presidenti i Qipros, Nicos Anastasiadis, u zotua të dielën t’u kompensojë pjesërisht depozituesve humbjet si pasojë e anulimit të detyruar të depozitave.
Presidenti qipriot Nikos Anastasiadis, duke iu drejtuar kombit nëpërmjet televizionit, deklaroi se taksa mbi depozitat bankare që ka shkaktuar zemërim kaq të gjerë ishte një alternativë ndaj falimentimit.
Kleriku iranian me ndikim dhe njëkohësisht Kreu i Këshillit të Rojeve t
Agjencitë informative citojnë fragmente nga fjalimi që mbajti përpara Parlamentit të Rumanisë Presidenti Trajan Bashesku (Traian Basescu).
Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së John Boehner mund
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2013
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2013
2
3
8
9
10
16
17
23
24
26
30
31