×
presidenti, 7 janar 2013
Presidenti i përkohshëm i Libisë dhe Kreu i Parlamentit kombëtar, Mohammed el-Magariaf, deklaroi se kundër tij është kryer një tentativë për vrasje. Politikani nuk pësoi lëndime gjatë sulmit.
Hugo Chavez do të mbetet Presidenti i Venezuelës edhe në qoftë se pë
Presidenti afgan Hamid Karzai po niset drejt SHBA-ve për një vizitë tre ditore. Ai do
Opozita siriane, SHBA-ja dhe aleatët e saj kanë hedhur poshtë në mënyrë plotësisht të parashikueshme të gjitha ofertat e fundit për zgjidhjen e krizës siriane, të cilat janë parashtruar nga Presidenti i Sirisë Bashar Al-Assad. Uashingtoni dhe BE-ja reaguan krejtësisht njëlloj ndaj fjalimit të Presidentit: si fillim Assad duhet të japë dorëheqjen dhe vetëm pas kësaj mund të nisë procesi i zgjidhjes së situatës së mbarsur me krizë në vend.
Departamenti Amerikan i Shtetit e quajti fjalimin e Presidentit të Sirisë, Bashar Al-Assad, përpjekje për t’u kapur pas pushtetit. Përfaqësuesja e Departamentit Amerikan të Shtetit, Victoria Nuland, theksoi se administrata e Bashar Al-Assad ka humbur legjitimitetin dhe duhet të japë dorëheqjen.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
4
5
6
8
10
11
12
13
16
18
19
20
26
27
30