×
presidenti, Qershor 2012
Presidenti sirian Bashar Al-Asad deklaroi se vendi i tij është në gjendje lufte, njofton British Broadcasting Corporation (BBC).

Presidenti i sapozgjedhur i Egjipt Mohammed Mursi nuk i dha intervistë Agjencisë informative iraniane “Fars”, deklaroi përfaqësuesi i administratës së tij. Sipas fjalëve të burimit, "gjithçka e publikuar nga mediat iraniane nuk kanë kurrfarë baze nën vete".

Presidenti i sapozgjedhur i Egjiptit Mohammed Mursi deklaroi mbi besnikërinë e vendit të tij ndaj të gjitha obligimeve e traktateve ndërkombëtare. Këtë ai e artikuloi në konferencën e vet të parë për shtyp.

Presidenti i zgjedhur i Egjiptit do të gëzojë gjithë autoritetin dhe plotfuqishmëritë që i përkasin në postin e Kreut të vendit dhe ushtria nuk ka ndërmend të ndërhyjë në punën e tij.
Presidenti i Venezuelës Hugo Chavez u regjistrua si kandidat për zgjedhjet presidenciale të planifikuara për në muajin tetor. Qindra mijëra përkrahës të tij dolën sot nëpër rrugët e Karakasit (Caracas) - kryeqytetit të vendit.
Ditën e hënë mbasdite Parlamenti i Shqipërisë zgjodhi Presidentin e ri të vendit.
Ish Presidenti i Egjiptit Hosni Mubarak, i cili po vuan dënimin me burgim të përjetshëm në një burg afër Kairos, ra në gjendje kome. Mjekët e vlerësojnë gjendjen e tij si mjaft kritike...
Sot në Serbi do të zhvillohet ceremonia e inaugurimit të Presidentit të ri të vendit Tomisllav Nikoliç. Nikoliç, i cili fitoi në zgjedhjet presidenciale të majit, mori zyrtarisht detyrën më 31 maj, por inaugurimi i tij do të bëhet vetëm sot.
Komisioni mjekësor pasi ekzaminoi ish Presidentin egjiptian Hosni Mubarak arriti në konkluzionin mbi përkeqësimin e theksuar të gjendjes së tij shëndetësore.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2012
1
2
3
4
5
7
8
9
10
13
14
15
16
17
19
20
21
22
23
24
28
29
30