×
presidenti, Maj 2012
Presidenti i sapozgjedhur i Serbisë, Tomisllav Nikoliç, do të bëjë sot pasdite betimin pas të cilit do të fillojë numërimi mbrapsht i mandatit të tij 5-vjeçar si kreu i shtetit.
Veprimtari fetar me ndikim nga Arabia Saudite Ali Al-Rabieei ofron shpërblimin prej 450 mijë dollarësh atij që mund të vrasë Presidentin e Sirisë Bashar Al-Assad.
Në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Serbi, të mbajtura të dielën, papritur fitoi Tomisllav Nikoliç. Boris Tadiç e pranoi humbjen e vet.
Autoritetet siriane kanë ndërmend të vazhdojnë reformat e filluara disa muaj më parë, të zhvillojnë dialog me partitë e ndryshme politike, që hynë pas zgjedhjeve të majit në parlament, dhe të luftojnë kundër terrorizmit. Për këtë deklaroi Presidenti i Sirisë Bashar Al-Assad në një intervistë për kanalin televiziv "Russia 24". Gjatë bisedës, ai u bëri thirrje gjithashtu vendeve perëndimore të dënojnë veprimet e dhunshme të opozitës.
Sot në Francë do të zhvillohet ceremonia e inaugurimit të Presidentit të ri. Nicolas Sarkozy do t’i dorëzojë plotfuqishmëritë Kryetarit të ri të shtetit François Hollande.
“Ndryshimet - sot!” - i premtoi Francës François Hollande, i cili fitoi në zgjedhjet presidenciale të 6 majit. Dhe jo vetëm në sferën e politikës sociale dhe politikës së të rinjve, por dhe në marrëdhëniet me botën e jashtme, shtoi ai. Se cilat premtime do të mund të implementojë në jetë Presidenti i ri i Republikës së Pestë dhe cilat do të mbeten vetëm slogane zgjedhore, po diskutohen tani aktivisht nga ekspertët rusë dhe të huaj.
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin uroi François Hollande, i cili fitoi në raundin e 
Vladimir Putin mori sot detyrën e Presidentit të Rusisë. Ceremonia e inaugurimit të tij u mbajt të hënën në mesditë në Kremlinin e Moskës. Në praninë e deputetëve të të dyja Dhomave të Parlamentit rus, anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese dhe pothuajse 3 mijë mysafirëve Kryetari i zgjedhur i Shtetit bëri betimin dhe mori detyrat e Kryekomandantit Suprem të Forcave të Armatosura të Federatës Ruse.
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin uroi François Hollande, i cili fitoi në raundin e  dytë të zgjedhjeve presidenciale në Francë, me rastin e zgjedhjes së tij në postin e Kryetarit të Shtetit francez dhe i shprehu atij gatishmërinë e vet për bashkëpunim.
Vladimir Putinit, i cili hyri të hënën në detyrën e Presidentit
Pas inaugurimit të vet në postin e Presidentit të Rusisë Vladimir Putin iu drejtua të pranishmëve në ceremoninë e inaugurimit dhe gjithë popullit rus.
Ministri francez i Punëve të Brendshme Claude Guéant shpalli zyrtarisht mbi zgjedhjen e socialistit
Vladimir Putin mori zyrtarisht detyrën e Presidentit të Rusisë, duke bërë betimin mbi Kushtetutën e vendit.
Presideti aktual i Rusisë Dimitri Medvediev mbërriti për pjesëmarrje në ceremoninë e inaugurimit të presidentit të zgjedhur të Rusisë Vladimir Putin. Medvediev pranoi raportimin e Komandantit të Kremlinit mbi gatishmërinë e plotë për zhvillimin e ceremonisë së inaugurimit.
Ceremonia e inaugurimit të Presidentit të ri të Rusisë Vladimir Putinit në filloi në Kremlin. Ajo do të zgjasë rreth 40 minuta.
Vladimir Putin mbërriti në Kremlin, ku po fillon ceremonia e inaugurimit të tij në
Ceremonia e organizuar me rastin e inaugurimit të Vladimir Putinit në postin e Presidentit të Rusis
Vladimir Putin sot për të tretë herë do të marrë detyrë
Sot parlamenti i Hungarisë në mbledhjen plenare do të zgjedhë presidentin e ri të vendit.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2012
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2012
1
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
30