×
shira

Shirat e mëdha dhe të rrëmbyera kanë krijuar kaos në disa skaje të Evropës. Në Itali dhe Francë kanë paralajmëruar mbi kërcënimin e përmbytjeve.

Të paktën 130 persona kanë humbur jetën në dy javët e fundit si pasojë e shirave të rrëmbyeshëm e të vazhdueshëm në Pakistan.

Tajfuni "Utor", i cili erdhi nga ana e Filipineve dhe që mori atje jetët e të paktën 6 personave, ka paralizuar sot jetën në Hong Kong.

Të premten në mbrëmje dëbora, e cila kishte disa ditë që binte parreshtur në kryeqytet, u pasua nga një shi i akullt.
Për shkak të shirave të rrëmbyeshëm në ishullin Iturup të vargut të Kurileve ndodhi erupsioni i vullkanit Ivani i Tmerrshëm, njoftoi të enjten shërbimi për shtyp i Departamentit rajonal të Ministrisë së Situatave të Jashtëzakonshme.
Një shi i fortë i shoqëruar me breshër me diametër deri në 5 centimetra ra të martën në mbrëmje në rajonin Kemerovo (Siberi).
Reshjet e shirave të rrëmbyer, që u derdhën mbi kryeqytin e Meksikës - Mexico në natën e së enjtes, kanë shkaktuar një kolaps të vërtetë rrugor në autostrada.
Numri i viktimave të shirave të rrëmbyeshëm në Kinë i ka tejkaluar tashmë të 110 vetët, ndërsa fati edhe i 47 të tjerëve mbetet i panjohur.
Së paku 16 persona kanë gjetur vdekjen gjatë tre ditëve të fundit p
Shirat e mëdha kanë gërryer asfaltin e rrugëve dhe kanë shk
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31