×
ekstradim

Prokuroria e Përgjithshme e Ukrainës ka ndërmend të këmbëngulë në ngritjen e çështjes së ekstradimit të qytetarit të Ukrainës, Viktor Janukovit (Victor Yanukovych), të shpallur në kërkim ndërkombëtar, thuhet në faqen zyrtare të Internetit të institucionit ukrainas.

Rusia, Ukraina, Viktor Janukoviç, ekstradim, Prokuroria e Përgjithshme, person i shpallur në kërkim

Prokuroria ruse i dërgoi një kërkesë zyrtare Gjeorgjisë lidhur me ekstradimin e Jusuf Llakajev-it, i cili akuzohet për vrasjen e diplomatit rus Dimitri Vishernev dhe gruas së tij.

Ministria e Drejtësisë ka dërguar një kërkesë të dytë për ekstradimin e pilotit rus Konstantin Jaroshenko, i cili është dënuar në SHBA me 20 vjet burg, njoftoi Ombudsmeni i Ministrisë ruse të Punëve Jashtme për të Drejtat e Njeriut, Konstantin Dollgov.

Autoritetet amerikane i kanë kërkuar Bolivisë ekstradimin e ish-bashkëpunëtorit të shërbimit amerikan të inteligjencës Edward Snowden, njoftoi Kreu i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Bolivisë, David Choquehuanca, gjatë një transmetimi të drejtpërdrejtë në kanalin televiziv "Telesur".

Qeveria e Ekuadorit nuk e ka shqyrtuar ende kërkesën e ish-oficerit të zbulimit amerikan
Ministri amerikan i Mbrojtjes Chuck Hagel u bëri thirrje autoriteteve ruse të ekstradojnë ish-nëpunësin e CIA-s Edward Snowden. "Unë shpresoj se Rusia do të marrë vendimin e drejtë dhe do t’ua dorëzojë Snowden Shteteve të Bashkuara", - tha Hagel.
Në marrëdhëniet midis Rusisë dhe SHBA-së është shfaqur një ngacmues i ri. Ai u bë ish-agjenti i Agjencisë Kombëtare të Sigurisë të SHBA-së, Edward Snowden. Duke u drejtuar nga Hong Kongu për në Ekuador, ku ai shpreson të marrë azil politik, Edward Snowden bëri një ndalesë në Moskë. Uashingtoni kërkoi menjëherë ekstradimin e tij nga Rusia. Sidoqoftë, probabiliteti që kjo kërkesë do të kënaqet, është jashtëzakonisht i vogël.
Autoritetet e Kirgistanit do të vazhdojnë përpjekjet e veta për arritjen e ekstradimit të ish-Presidentit të vendit, Kurmanbek Bakijev, dhe vëllait të tij, Zhanibek Bakijev, në lidhje me vendimin e Gjykatës Ushtarake, deklaroi Zëvendëskryeministri i Kirgistanit, Shamil Atahanov.
Spanja do të ekstradojë në Serbi Vladimir Milisavljeviç - njërin prej të dyshuarve si autorë të vrasjes së Kryeministrit të kësaj republike Zoran Gjingjiç në mars të vitit 2003.
Autoritetet e Guatemalës deportuan nga vendi themeluesin e kompanisë “McAfee” John McAfee, njoftoi natën në të gdhirë të së enjtes Agjencia Reuters.
Bashkëshortja e Viktor But, Alla But, duke folur në “tryezën e rrumbullakë
I ekstraduari kohë më parë në Shtetet e Bashkuara Christopher Tappin të premten e pranoi veten fajtor për përpjekjen për t’i shitur Iranit pjesët e këmbimit të nevojshme për prodhimin e raketave.
Hakeri britanik Gary McKinnon nuk do të ekstradohet në SHBA, ku e akuzojnë për thyerje të sistemeve kompjuterike ushtarake, njoftoi Ministrja e Punëve të Brendshme e Britanisë së Madhe Theresa May.
Në Departamentin e Drejtësisë të SHBA së shpejti do të paraqitet kërkesa për transferimin e qytetarit rus Viktor But në Rusi.
Gjykata e Australisë refuzoi të ekstradojë në Hungari 90-vjeçarin Károly Zenta, të akuzuar për përsekutimin dhe torturimin e hebrenjve në Budapest në vitin 1944, njoftoi sot Agjencia The Associated Press.
Kievi ka përfunduar hetimin e çështjes penale të ngritur në lidhje me faktin e komplotit për vrasjen e Vladimir Putinit dhe Ramzan Kadirovit (Presidenti i Republikës së Çeçenisë). Zyra e Prokurorisë së Përgjithshme të Rusisë po përpiqet të arrijë ekstradimin e të akuzuarve Adam Osmajev dhe Ilia Pjanzin, të cilët u arrestuan në Ukrainë në shkurt të këtij viti.
Ministria e Drejtësisë e Federatës Ruse është gati të dërgojë një kërkesë për ekstradimin e biznesmenit rus Viktor But në Rusi.
Themeluesi i burimit zhurmëmadh informativ "WikiLeaks" ndodhet ende në Ambasadën e Ekuadorit në Londër dhe refuzon të paraqitet në bazë të fletëthirrjes në komisariatin e policisë. Policia ka kërcënuar me arrest Julian Assange.
Themeluesi i portalit "WikiLeaks” Julian Assange iu drejtua Ambasadës së Ekuadorit në Britaninë të Madhe me kërkesën për t'i dhënë atij azil politik.
Avokatët e themeluesit të WikiLeaks Julian Assange kanë paraqitur një kërkesë
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31