×
Guatemala

Ambasadori i Republikës së Guatemalës në Federatën Ruse, Zoti Estuardo Meneses Coronado, vizitoi sot Radiokompaninë "Zëri i Rusisë" dhe zhvilloi një takim pune me lidershipin e Redaksisë së Transmetimit të Emisioneve për vendet e Evropës dhe Amerikës Latine.

Arkeologët zbuluan në Guatemala një statujë unikale të civilizimit Maja.

Sipas të dhënave të Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së, ditën e hënë në Guatemalë ra një tërmet me magnitudë 6.2 ballë. Autoritetet e vendit ende nuk kanë njoftuar mbi viktima apo dëme të tjera.
Në ditën e fundit të botës, e cila, sipas disa interpretimeve të kalendarit të indianëve Maya duhet të vinte më 21 dhjetor, turistët në Guatemalë dëmtuan tempullin e moçëm të civilizimit Maya.
Pritja e datës 21 dhjetor në Guatemala, të cilën shumë e konsiderojn
Këshilli i Lartë i fiseve Maya në Guatemalë ka vendosur të luftojë kufizimet për vizitimin nga turistët të vendeve të shenjta të civilizimit Maya më 21 dhjetor.
Autoritetet e Guatemalës deportuan nga vendi themeluesin e kompanisë “McAfee” John McAfee, njoftoi natën në të gdhirë të së enjtes Agjencia Reuters.
Policia e Guatemalës arrestoi krijuesin e antivirusit për kompjuterat McAfee, John McAfee-in, i cili koh
Edhe një tërmet tjetër i fuqishëm goditi brigjet e Guatemalës: këtë herë magnituda e tij ishte 6.2 ballë. Lëkundjet e nëndheshme janë ndjerë në Salvadorin fqinj dhe në shtetin meksikan të Chiapas.
Numri i viktimave të tërmetit të fuqishëm në Guatemala arriti në 48 persona. Për këtë njoftoi Presidenti i vendit Otto Perez Molina.
Sipas të dhënave të ndryshme, nga 10 deri në 33 mijë njerëz janë evakuuar në Guatemalë, pas shpërthimit të vullkanit Fuego pranë kryeqytetit.
Ndërprerja e papritur e energjisë elektrike ndodhi të martën në Guatemalë: pa dritë mbetën 14.3 milionë banorë të vendit. Deri tani nuk janë evidentuar shkaqet e situatës së jashtëzakonshme.
Një ish anëtar i një prej njësive elitare ushtarake guatemalase, i cili u ekstradua nga SHBA në korrik të vitit 2011, u dënua me 6060 vjet burg për pjesëmarrje në masakrën e fshatarëve në vitin 1982.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31