×
demonstratë, 2013

Presidenti i Ukrainës Viktor Janukoviç i siguroi senatorët amerikanë se autoritetet e vendit do të bëjnë gjithçka të mundshme për të siguruar të drejtën e qytetarëve për demonstrata paqësore si dhe për të kryer hetime të ndershme dhe transparente të ngjarjeve të 30 nëntorit të vitit 2013 në Sheshin e Pavarësisë (Majdan) në Kiev.

Mijëra njerëz marrin pjesë në demonstratën antiamerikane, kushtuar përvjetorit të marrjes së kontrollit mbi Ambasadën e SHBA-së nga ana e studentëve islamikë në vitin 1979.

Ditën e enjte në qendër të Romës kanë ndodhur përleshje midis policisë dhe një grupi protestuesish nga organizata "Lëvizja për strehim".

Madridi dhe 30 qytete të tjera spanjolle janë përfshirë nga protestat e studentëve dhe nxënësve.

Qindra protestues, të cilët kërkonin dorëheqjen e qeverisë, dolën në rrugët e kryeqytetit të Tunizisë.

Lideri i lëvizjes "Rusët" Dimitri Djomushkin njoftoi se ai ka depozituar në Bashkinë e Moskës një kërkesë për zhvillimin në 4 nëntor në juglindje të qytetit të të ashtuquajturit "Marshimi rus".

Mes policisë dhe protestuesve ndodhën përleshje në qytetet më të mëdha të Brazilit - Sao Paulo dhe Rio de Janeiro - pas një marshimi në mbështetje të mësuesve në grevë.

Policia sudaneze përdori gazin lotësjellës kundër pjesëmarrësve në demonstratat antiqeveritare në Hartum, të cilët protestuan kundër heqjes së subvencioneve shtetërore për karburantin.

Policia e Koresë së Jugut përdori sot topat e ujit për shpërndarjen e demonstruesve në qendër të kryeqytetit.

Një person humbi jetën dhe 4 të tjerë u plagosën gjatë përleshjeve që ndodhën në qytetin e Aleksandrisë midis mbështetësve dhe kundërshtarëve të Presidentit të Egjiptit të rrëzuar nga pushteti, Mohammed Mursi.

Rreth 40 mijë përkrahës të opozitës natën në të gdhirë të së mërkurës u mblodhën pranë ndërtesës së parlamentit të Tunizisë, duke kërkuar dorëheqjen e qeverisë së kryesuar nga Partia islamike "Al-Nahda".

Policia e Egjiptit përdori përsëri gazin lotsjellës për shpërndarjen e disa qindra mbështetësve të Presidentit të rrëzuar nga pushteti Mohammed Mursi, të cilët u mblodhën në qendër të Kajros.

Në SHBA demonstratat e afroamerikanëve, të cilët janë të zemëruar për shkak të vendimit të gjykatës që shpalli të pafajshëm George Zimmerman-in, efektivin e policisë rrugore, i cili qëlloi për vdekje me armë zjarri një të ri afroamerikan, po përshkallëzojnë gradualisht në përleshje me policinë.

Vdekja e banorit 19-vjeçar të qytetit turk Eskisehir, Ismail Korkmaz, i cili u lëndua më parë gjatë trazirave, ka provokuar natën e kaluar në Ankara dhe në provincën Hatay manifestime proteste lokale. Policia u detyrua të përdorte gaz lotsjellës dhe topa me ujë.

Një grup protestuesish sulmoi Kryebashkiakun e Athinës, Georgios Kaminis, kur ai doli nga takimi për shkurtimet e ardhshme të nëpunësve të sektorit shtetëror.

Në Kajro u hap zjarr mbi përkrahësit e Presidentit egjiptian të rrëzuar nga pushteti Muhammed Mursi, të cilët ishin mbledhur në një tubim.

Komanda e Ushtrisë egjiptiane premton se nuk do të përdorë forcën kundër partive politike dhe organizatave publike në vend, përveç rasteve që përbëjnë kërcënim për sigurinë kombëtare.

Mijëra protestues dolën përsëri në rrugët e Stambollit nën mbikëqyrjen e oficerëve të zbatimit të ligjit, njoftojnë mediat vendase.
Marshimi i autorizuar nga Bashkia e kryeqytetit rus nën moton "Për lirinë tonë dhe tuajën" filloi në qendër të Moskës. Aktiviteti në fjalë po zhvillohet pa miting.
Të premten Komisioneri Evropian për Zgjerimin dhe Politikën Evropiane të Fqinjësis
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30