×
universiteti

Kandidatura e ish-oficerit të shërbimit të fshehtë amerikan, Edward Snowden, është nominuar për postin e rektorit të Universitetit të Glasgow (Skoci).

Mijëra studentë bullgarë, të cilët kërkojnë dorëheqjen e menjëhershme të qeverisë, më 11 nëntor morrën nën kontroll ndërtesën kryesore të Universitetit të Sofjes, njofton "Bullgaria Sot".

Policia e shtetit amerikan të Nju Xhersit mori njoftimin se pranë Univeristetit të Prinstonit ka patur të shtëna, njoftuan autoritetet lokale.

Të hënën në mbrëmje në Universitetin e Berkeley në Kaliforni buçiti një shpërthim.

Terroristi norvegjez Anders Breivik, i cili po vuan dënimin me burg për vrasjen e 77 personave, ka paraqitur dokumentet në zyrën e pranimit në Universitetin e Oslos.

Një nga universitetet më prestigjioze në Tajlandë ka kërkuar ndjesë për faktin që vendosi posterin e Adolf Hitlerit në mesin e portreteve të heronjve të stripave (comics).

Në Universitetin Teknik me emrin e Gheorghe Asachi në Jasi, në verilindje të Rumanisë, është vënë në funksionim një mjet shpërthyes i improvizuar.

Dy persona u plagosën edhe tre të tjerë ndodhen ende nën rrë
Në përfundim të takimit të grupit ruso-amerikan të punës për inovacionet, të mbajtur në kryeqytetin e SHBA-së, Uashington, u nënshkruan 4 dokumente për bashkëpunimin në fushën e teknologjive të reja.
Një i panjohur hapi zjarr në një konvikt të Universitetit Coastal Carolina Unoversity, i cili ndodhet në qytetin amerikan Conway (South Carolina). Aktualisht policia është vënë në kërkim të "pushkatarit", i cili u largua me makinë nga vendngjarja në drejtim të panjohur.
Autoritetet amerikane kanë gjobitur Universitetin e Pensilvanisë (Pennsylvania State University) me 60 milionë $ në lidhje me shkeljet (krimet) seksuale të kryera nga trajneri i tij i futbollit.
Skuadra e Universitetit rus të Lindjes së Largët u bë kampionia e dyfishtë e Konkurseve ndërkombëtare të robotikës nënujore që përfunduan në qytetin amerikan Orlando.
Interneti dhe e ashtuquajtura mjekësia e transmetuar mund të shpëtojnë njerëzimin nga sëmundjet e zemrës, mendojnë mjekët rusë. Në Rusi sikurse dhe në shumicën e vendeve evropiane u zhvilluan “Ditët e njohurive për insuficiencën kardiake”. Nga kjo sëmundje në mbarë botën vuajnë dhjetra miliona njerëz dhe numri i tyre rritet nga viti në vit.
Në SHBA një burrë i paidentifikuar hapi zjarr në Universitetin e krishterë Oikos në Oakland, duke vrarë 7 njerëz. Edhe disa persona të tjerë u plagosën. I dyshuari për këtë masakër më vonë u ndalua.
Institucioni i lartë arsimor për ekonomi, më i vjetri në Rusi, i famshmi Universitet i Ekonomisë i Rusisë, që mban emrin e Plehanovit, feston jubileun e 105-vjetorit.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31