×
Deti Japonez, 2013

Më shumë se 200 lloje të reja gjallesash detare zbuluan shkencëtarët nga Rusia dhe Gjermania gjatë dy ekspeditave të përbashkëta shkencoro-kërkimore në Detin e Japonisë dhe brigjet e ishujve Kurile.

Rusia ka informuar në mënyrë të veçantë Kinën mbi zhvillimin prej saj të manovrave stërvitore në Qarkun Ushtarak Lindor, çka reflekton besimin në rritje në fushën ushtarake mes dy vendeve. Moska dhe Pekini po forcojnë bashkëpunimin e tyre ushtarak me marrjen parasysh të rritjes së kërcënimeve të përbashkëta.

Dy bombardues të Forcave Ushtarake Ajrore të Rusisë tentuan të kalonin kufirin e zonës së sigurimit të mbrojtjes kundërajrore të Koresë së Jugut në Detin e Japonisë, por u detyruan të ndërrojnë drejtim pasi morrën një paralajmërim nga gjuajtësit e Koresë së Jugut që u ngritën mbas sinjalit të alarmit në ajër.

Marinarët e Flotës ushtarake ruse të Oqeanit Paqësor realizuan lëshimin
Anija "Seastar" me 12 rusë në bord u ndodh në situatë emergjente në Detin e Japonisë, 60 kilometra në jug të Nahodkës, njoftoi të martën Ministria ruse e Situatave të Jashtëzakonshme (MSJ).
Ditën e martë Forcat Ushtarake Detare (FUD) të Koresë së Jugut filluan st
Shkencëtarët koreanojugorë nuk mundën të gjenin gjurmë rrezatimi në mostrat e ajrit të marra mbi ujërat territoriale të Detit të Japonisë pas provës bërthamore në Korenë e Veriut.
Në Detin e Japonisë u gjet trapi i dytë i shpëtimit nga peshkarexha e fundosur ditën e dielë "Shans-101". Në të ndodheshin pesë peshkatarë të mbijetuar dhe trupat e gjashtë viktimave.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
29
30
31