×
forcat ushtarake detare, 2013

Flota Ushtarake Detare (FUD) e Rusisë mori në përbërjen e vet kryqëzorin submarinë raketor bërthamor "Aleksandër Nevskij" të Projektit 955 "Borei" (russ. "Борей"), njoftoi zëdhënësi i FUD-it.

Udhëheqja politiko-ushtarake e Rusisë mund të marrë vendimin përfundimtar në lidhje me modernizimin e kryqëzorit raketor bërthamor, të lënë në rezervë, "Admiral Nahimov". Supozohet se pas modernizimit kryqëzori do të bëhet pjesë e Flotës ruse të Oqeanit Paqësor.

Katër gjuajtësit e parë "MiG-29K" dhe "MiG-29KUB" u bënë pjesë e armatimeve të aviacionit detar rus.

Nëse dikush në Rumani nuk e di ende, së shpejti do të ketë mundësi të bindet se sa "kënaqësi" e madhe është të bësh plazh në afërsi të kapshme nga syri prej bazës ushtarake. Mbi ndjesitë e veta nga kjo fqinjësi e pakëndshme mund të tregojnë turistët, të cilët këtë verë u ndodhën me pushime në resortin qipriot të Paphos në momentin kur dhënia e goditjes mbi Sirinë, e ndodhur gjeografikisht fare pranë, dukej e pashmangshme.

Flota Ushtarake Detare (FUD) e Rusisë mund të marrë anijen e parë të ndërtuar në bazë të projektimit modular në vitet 2018-2020, deklaroi Kryekomandanti i FUD-it të Rusisë, Admirali Viktor Çirkov.

Lëshimet e raketave balistike detare "Bullava" nuk planifikohen për këtë vit, të gjitha punët janë shtyrë për vitin e ardhshëm, njoftoi për gazetarët të mërkurën Kryekomandanti i Flotës Ushtarake Detare të Rusisë, Admirali Viktor Çirkov.

Sot anija ruse e patrullimit "Smetlivij", shkatërruesi "Durand de La Penne" si dhe fregata "Espero" të Forcave Ushtarake Detare të Italisë dolën nga porti i Tarantos në detin Jon për zhvillimin e fazës detare të stërvitjeve ushtarake detare ruso-italiane "Ionieks 2013".

Prokuroria e SHBA-së ka zbuluar një mashtrim të madh, në të cilin janë përfshirë kapitenët e luftanijeve të Forcave Ushtarake Detare Amerikane.

Anija ruse "Sobrazitelnij" u nis sot nga Balltijsku për një vizitë jozyrtare në portin irlandez Kork, për të marrë pjesë në festivalin ndërkombëtar detar.

Forcat e Flotës Ushtarake Detare të Rusisë në Mesdhe, duke përfshirë edhe zonën pranë Sirisë, do të rriten deri në 10 anije, njoftoi Komandanti i Flotës Ushtarake Detare ruse, Admirali Viktor Çirkov.

Ekuipazhet e anijeve të lidhjes operative të Flotës Ushtarake Detare të Rusisë në Detin Mesdhe përpunuan një kompleks veprimesh trajnuese luftarake në rast të fillimit të mundshëm të operacioneve ushtarake në brigjet e Sirisë, njoftuan ditën e martë në Shtabin e Përgjithshëm të Flotës Ushtarake Detare të Rusisë.

Rusia ka informuar zyrtarisht palën ukrainase se duke filluar që nga viti 2014 nuk planifikon ta përdorë më tej poligonin "NITKA" (Qendra e trajnimit të aviacionit të Flotës Ushtarake Detare) që shtrihet pranë qytetit të Saki (Krime), për trajnimin e pilotëve të aviacionit të Flotës Ushtarake Detare të Rusisë.

Flota Ushtarake Detare (FUD) e Rusisë deri në vitin 2020 do të marrë 20 komplekse të reja raketore bregdetare "Bastion" dhe "Ball".

Anijet e Forcave Ushtarake Detare britanike në ditët e ardhshme do të jenë të gatshme për t’iu bashkuar grupit të luftanijeve amerikane në rast se do të fillojë operacioni ushtarak në Siri, njoftoi gazeta "The Telegraph", duke cituar burime nga qeveria britanike.

Sot në bazën e Forcave Ushtarake Detare të Shteteve të Bashkuara në qytetin amerikan të Middletown (shteti i New Jersey) buçiti një shpërthim.

Njësitë e Primorjes dhe Kamçatkës të Flotës së Oqeanit Paqësor (FOP) gjatë stërvitjeve të radhës rutinë filluan përpunimin e veprimeve praktike në ujërat territoriale të Detit të Japonisë, Detit Ohotsk dhe në Gjirin Avaçinsk, njoftoi ditën e mërkurë zëdhënësi i FOP-it.

Irani njoftoi mbi përfundimin e ndërtimit të një nëndetëseje të re, të konstruktuar plotësisht me forcat e specialistëve vendas.

Në Nikaragua mbërriti me një vizitë miqësore kryqëzori raketor "Moskva", në ceremoninë e pritjes së të cilit morrën pjesë përfaqësues të Komandës së Lartë të Ushtrisë së Nikaraguas.

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin vlerësoi pozitivisht ritmet e riarmatimit të Flotës Ushtarake Detare (FUD) të Rusisë.

Salloni Ndërkombëtar i teknikës Ushtarako-Detare i Shën Petersburgut këtë vit për herë të fundit po mbahet në territorin e "Lenekspo". Herën tjetër ky forum do të zhvillohet tashmë në platformën që do të konstruktohet posaçërisht për të. Kjo u njoftua nga Zv/kryeministri i Rusisë Dimitri Rogozin.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
3
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
31