×
dorëheqje, Qershor 2013
Emiri i Katarit, sheiku Hamad bin Khalifa Al Thani, në trensmetim të drejtpërdrejtë në televizionin shtetëror abdikoi nga froni në favor të Princit trashëgimtar - birit të tij - 33-vjeçarit sheikut Tamim bin Hamad Al Thani.
I emëruari kohët e fundit në postin e Kryeministrit të Autonomisë Palestineze, Rami Hamdallah, dorëzoi kërkesën për dorëheqjen e tij. Arsyet e dorëheqjes së tij ende nuk janë bërë të ditura.
Të hënën Kryeministri çek Petr Neças i paraqiti kërkes
Rezultat i natyrshëm i skandalit të korrupsionit politik në Republikën Çeke, në të cilin dolën të implikuar ish-deputetë nga Partia Demokratike Qytetare në pushtet si dhe Shefja e Kancelarisë së Qeverisë, u bë dorëheqja e Kryeministrit Petr Neças (Petr Nečas).
Kryeministri çek Petr Necas (Petr Nečas) do të japë dorëheqjen të
Kryetari i Bashkisë së Moskës, Sergei Sobianin, ka ndërmend të apelojë tek Presidenti me kërkesën për dorëheqje nga posti i vet. Dorëheqja është e nevojshme me qëllim që zgjedhjet e kryetarit të bashkisë së Moskës të mund të zhvillohen tashmë që këtë vit.
Presidenti rus Vladimir Putin pranoi dorëheqjen e Kryetarit të Bashkisë së Moskës, Sergei Sobianin, dhe i uroi atij suksese në zgjedhjet e parakohshme të Kryebashkiakut të kryeqytetit rus.
Qeveria e qytetit të Moskës do të japë dorëheqjen menjëherë pas dekretit të Presidentit Vladimir Putin mbi dorëheqjen e Kryebashkiakut të kryeqytetit Sergei Sobjanin, njoftoi Kryetari i Parlamentit të qytetit të Moskës (Duma e Moskës) Vladimir Platonov.
Kryetari i Bashkisë së Moskës, Sergei Sobjanin, njoftoi se ka ndërmend të japë dorëheqjen me qëllim të zhvillimit të zgjedhjeve të parakohshme të drejtpërdrejta për kryetarin e bashkisë së kryeqytetit.
Sekretari për shtyp i Presidentit të Rusisë, Dimitri Peskov, deklaroi se nuk zotëron asnjë informacion në lidhje me dorëheqjen e mundshme të Kryetarit të Bashkisë së Moskës, Sergei Sobjanin.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
3
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30